نام: ثریا در اغما

نویسنده : اسماعیل فصیح
................................................
تعداد صفحه : 370
شابک : 964-8351-60-0
قطع کتاب : رقعی
وزن : 800 گرم 
...............................................
مروری بر رمان :

"جلوتر چند رشته ساختمان دراز و به هم چسبیده چندین طبقه , خاکستری و سفید , منظره را قطع می کند . اینها بناهایی به سبک آسمانخراش های نیویورک اند که حالا خاک برسر و ناتمام , از زمان قبل از انقلاب , عاطل وباطل در میان باد پاییزی و فضای خالی و جنگزده , مات و مبهوت ایستاده اند , عین بلوک های اسباب بازی لگو که بچه ای سرسیری رویهم سوار کرده . بعد نصفه کاره خوابش گرفته و ول کرده باشد . "

ثریا در اغما یکی از شاخص ترین اثار اسماعیل فصیح است که از دو لحاظ قابل توجه است , یکی به لحاظ ارزش ادبی آن , که در نوع خود به لحاظ ساختار کامل است و دوم به لحاظ تاریخ اجتماعی ایران . ماجرای داستان در سال 1359 آغاز میشود . پاییز 59 , دو سالی است از انقلاب گذشته است . جنگ آغاز شده و همین موجب تغییرات بسیار جدی در وضعیت سیاسی و اجتماعی ایران و جهان گردیده است . راوی در این میان , مهمترین رویدادها را , چه رویدادهای خبری که در روزنامه ها و اخبار اعلام می شود و چه رویدادهای داخلی چون کمبود نفت و جنگ و کشتارمردم در مرزهای کشور و تعطیل شدن دانشگاه ها در مناطق جنگی را باز می سازد . اما آنچه داستان رابه جلو پیش می کشاند ماجرای دختر 23 ساله ای است به نام " ثریا " که در اغماست و تمامی ذهن راوی را ورای ماجرای جنگ وانقلاب در خود فرو می گیرد.

سفر راوی از ایران آغاز می شود از درون ترمینال ایران , و در فرانسه پایان می پذیرد . سفری که خط محوری آن " ثریا , همان دختر جوان است " اما حاشیه ی ان با دقتی موشکافه تغییرات جدی گروه های مختلف زنده گی مردم ایران است : از مردم عادی و عامی تا کسانی که در جبهه ها کشته می شوند تا روشنفکرانی که مهاجرت را اغاز کرده اند .تغییراتی که اغاز تغییراتی در جهان نیز هست . انچه که غیر قابل انکار است دقت موشکافانه ی اسماعیل فصیح در این رمان است , رمانی که اکنون بعد از بیست و پنج سال شاید خواننده بیشتر به نویسنده اش دست مریزاد بگوید . اما ثریا ... ثریا همچنان در داستان درا غما می ماند . نگرانی های شبانه روزی راوی و اضطراب هایش هیچ مشکلی را حل نمی کند .

" زندگی کوتاه ست . تو را از شکم مادر می اورند اینجا. به تو عظمت دنیا را نشان میدهندو بعد توی دهانت می زنند, همه چیز رااز دستت می گیرند, و می گذارند مغزت در کوما متوقف شود , صفر, انصاف نیست! "

ملتی مانده است با تجاوز های نابه هنگام , ملتی انقلابی با هزاران امید که هم اکنون خواب های تیره متجاوزان بر پیکره اش اسیبی جدی وارد کرده است . اما شاید بتوان گفت در وجه دیگر نمادین داستان , تلاش و نگرانی هست که این پیکره ی خوابیده را برتخت بیماری , امیدی هست که نمیراند و نمردن " ثریا " شاید بتوان نور امیدی را بر "مای خواننده " باز بتاباند... شاید که تلاش های دست جمعی پزشکان چشم هایش رابه نور بیارامد.

منبع : نویسنده میترا داور

« آگهی ها »
پرشیا تاون
جامعه مجازی ایرانیان خارج از کشور - دایرکتوری مشاغل، اخبار ایرانیان، وبلاگهای ایرانیان هر کشور و ...
خدمات تحصیلی میر
خدمات تحصیلی - پذیرش دانشجویی و اطلاعات مفید برای دانشجویان ایرانی در مالزی
ناز ایران
وبگاه سرگرمی - کلیپ روز، آهنگ و ترانه های ایرانی، لطیفه، طالع بینی و غیره
NazIran.com
موزیک ویدیو های فارسی
ایرانیکا
دایره المعارف جامع تاریخ و فرهنگ ایرانی