نام: خاطرات یک فیلمبردار از پیمان‌ابدی


علی رضا رجایی مقدم” مدیر فیلمبرداری فیلم تلویزیونی “چشمهای نامحسوس” که “پیمان ابدی” بدلکار معروف ایرانی، روز چهارشنبه گذشته جان خود را هنگام اجرای یکی از صحنه های آن در جاده کن از دست داد، عقیده دارد سالها باید بگذرد تا هنرمندی چیره دست، قوی و عاشق همچون “پیمان ابدی” بار دیگر در سینمای ایران ظاهر شود.

رجایی مقدم در گفت و گو با جام جم آنلاین گفت:” پیمان با عشق و علاقه کار می کرد. او در سینمای اکشن کارهایی می کرد که من و همکارانم چنان دچار حیرت و شگفتی می شدیم که فقط به او نگاه می کردیم.”

وی که با صدایی گرفته و دلی اندوهناک در فراق از دست دادن “ناباورانه” پیمان ابدی سخن می گفت، افزود: پیمان در عین حال که در کارش فردی جدی بود و همواره بموقع و حتی پیش از دیگران سر صحنه حاضر می شد، بسیار صمیمی بود و همیشه لبخند بر لب داشت.

رجایی مقدم افزود: “پیمان فردی دلسوز و با شخصیت و در یک کلام، به تمام معنا، گل بود… من هرگز نمی توانم رفتن او را باور کنم. او همیشه و همه جا در قلبم جای دارد…”

مدیر فیلمبرداری تله فیلم “چشمهای نامحسوس” خاطرنشان کرد: پیمان برای انجام کار به بهترین وجه ممکن، همواره از جان مایه می گذاشت و عاقبت نیز در همین راه جان خود را نثار کرد.

وی گفت: بی تردید، با مرگ پیمان ابدی سینمای اکشن در ایران بطور جدی با مشکل روبرو شده است و سالها باید بگذرد تا پیمانی دیگر پیدا شود.


روایت حادثه :
رجایی مقدم در باره چگونگی وقوع حادثه در عصر روز چهارشنبه گذشته گفت: روز قبل از سانحه همه دست اندرکاران ساخت فیلم کنار اتوبوس جمع شدیم و عکس یادگاری گرفتیم زیرا سقوط اتوبوس آخرین پلان فیلم بود.

وی افزود: پیمان با این اتوبوس بسیار عالی کرده بود. او با آن به کوه زد، به گاردریل کنار اتوبان، به تیرآهن و … و همه این صحنه ها، بسیار عالی اجرا شده بود .

مدیر فیلمبرداری “چشمهای نامحسوس” با تاکید بر اینکه پیش از صحنه سقوط اتوبوس، پیمان ، صحنه های بسیار خطرناکتر که ریسک بالایی را داشت، بخوبی اجرا کرده بود، اظهارداشت: محاسبات مربوط به صحنه های اکشن توسط خود پیمان و تیمش که حدود ۱۰ – ۱۵ نفر بودند، صورت می گرفت و چگونگی افتادن اتوبوس از صخره را نیز خود او محاسبه کرده بود.

وی افزود: ما برای فیلمبرداری از اینگونه صحنه ها از ۱۰ دوربین استفاده می کردیم و من با دوربین اصلی در ته دره مستقر شده بودم.

رجایی مقدم یادآور شد: پیمان که همواره ایمنی و سلامت اعضای گروه را به عنوان یک اولویت اصلی در نظر می گرفت، در باره صحنه سقوط اتوبوس نیز حساس بود و به همین دلیل، از محل نصب دوربین من بازدید کرد تا هنگام اجرای صحنه مشکلی برای من و همکارانم رخ ندهد.

او با تاکید بر اینکه پیمان ابدی در اجرای صحنه ها و ایفای نقش بسیار مسلط و چیره دست بود، گفت: وقتی تیم پیمان محاسبات خود را انجام داد و قرار شد اتوبوس به سمت دره پرتاب شود، اینقدر خیالمان راحت بود که تصور نمی کردیم او هنگام اجرای صحنه حتی یک خراش بردارد.

رجایی مقدم افزود: ما به کار پیمان اطمینان صد در صد داشتیم .

مدیرفیلمبرداری چشمهای نامحسوس گفت: پیش از اجرای صحنه سقوط اتوبوس، کارگردان و تهیه کننده فیلم از پیمان ابدی خواستند خودش اتوبوس را از دره پرت نکند و به همین خاطر، جرثقیلی را آماده کرده بودند و حتی صحبت بود برای آنکه وزن اتوبوس هنگام پرتاب شدن آن توسط جرثقیل کم شود، موتور آن را هم بردارند.

وی افزود: در مقابل، پیمان ابدی اصرار کرد که من می خواهم با پریدن از اتوبوس در لب دره نشان دهم که ما ایرانیها هم می توانیم مثل خارجی ها صحنه های مهیج و واقعی بازی کنیم.

به گفته رجایی مقدم، پس از این صحبتها و محاسبات،‌ پیمان ابدی به اجرای صحنه پرداخت اما هنگام پرش از درون اتوبوس در حال واژگونی معلوم نشد به چه علتی، او نتوانست پرش خود را به صورت موفق انجام دهد و زیر اتوبوس ۷ تنی گرفتار شد.

وی افزود: صحنه دلخراشی بود. او در برابر چشم همه ما به زیر اتوبوس کشیده و همانجا له شد.

به گفته مدیر فیلمبرداری چشمهای نامحسوس، پیمان ابدی چند ماه پیش ازدواج کرده بود و مرگش نیز در برابر چشمهای همسرش رخ داد که برای مشاهده صحنه فیلمبرداری در محل حضور داشت.

رجایی مقدم با تاکید بر اینکه همه طراحیهای فیلم با نظر و هماهنگی با پیمان ابدی صورت می گرفت، تاکید کرد که اگر او می گفت صحنه ای نباید اجرا شود، سازندگان فیلم نیز از انجام آن منصرف می شدند.

آخرین پلان :
وی در باره آخرین وضعیت فیلم گفت: فیلم سقوط اتوبوس، آخرین پلان فیلم بود و قرار بود اتوبوس از دره سقوط کند، اما با حادثه ای که برای ابدی رخ داد، اتوبوس لب دره گیر کرد و بعد، آن را به پایین انداختند.

مدیر فیلمبرداری چشمهای نامحسوس گفت: اگرچه تصمیم گیری در باره فیلم به عهده تهیه کننده و کارگردان آن است، اما آخرین پلان فیلم در آخرین روز فیلمبرداری آن که با مرگ عزیزترین عضو گروه همراه شد، بی تردید، تلخترین و ماندگارترین صحنه آن است.

تله فیلم “چشمهای نامحسوس” با هدف هشدار در باره خطرات رانندگی با تهیه کنندگی “علی اصغر صدیقی” و کارگردانی “محسن موسویان” ساخته شده و حمایت مالی آن را شبکه اول سیما و راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی بر عهده دارد.

به گفته صدیقی، مراحل تصویربرداری این فیلم اکنون به پایان رسیده و از صحنه درگذشت پیمان ابدی در فیلم نهایی استفاده خواهد شد.

بهمن دان (هنرپیشه ایفاگر نقش راننده)، فردوس کاویانی، مجید حاجی زاده، زهرا اویسی، ابراهیم آبادی و کیانوش گرامی از بازیگران “چشمهای نامحسوس” هستند.

ابدی بخاطر بازی در مجموعه آلمانی “کبری - ۱۱ ” شهرت فراوان دارد و نقش آفرینی های وی همچون پریدن از ساختمان ۷ طبقه ، پریدن از هلیکوپتر روی ماشین در حال حرکت و یا پریدن از سقف یک خودرو روی خودروی در حال حرکت در اتوبان برای بسیاری از سینمادوستان و علاقه مندان به دنیای فیلم و سریال هیجان انگیز بود.

او که متاهل و هنگام مرگ ۳۷ ساله بود ، به چند زبان روز دنیا تسلط داشت و از ۳ سال پیش برای آموزش هنرپیشه های ایرانی به کشور بازگشته بود.

پیکر او روز جمعه با حضور هنرمندان و دوستداران سینما از مقابل خانه سینما بسوی بهشت زهرا (س) تشییع شد. 

منبع : مجله ایران ایران
« آگهی ها »
پرشیا تاون
جامعه مجازی ایرانیان خارج از کشور - دایرکتوری مشاغل، اخبار ایرانیان، وبلاگهای ایرانیان هر کشور و ...
خدمات تحصیلی میر
خدمات تحصیلی - پذیرش دانشجویی و اطلاعات مفید برای دانشجویان ایرانی در مالزی
ناز ایران
وبگاه سرگرمی - کلیپ روز، آهنگ و ترانه های ایرانی، لطیفه، طالع بینی و غیره
NazIran.com
موزیک ویدیو های فارسی
ایرانیکا
دایره المعارف جامع تاریخ و فرهنگ ایرانی