نام: مصاحبه با فرهاد قائميان بازيگر نقش ترخان در مجموعه نردبام آسمان
بگذارید تاریخ را فاتحان بنویسند
فرهاد قائمیان از جمله بازیگرانی است كه خیلی دنبال هیاهو و كسب شهرت نیست. برای همین هم معمولا به سختی گفتگو می‌كند. بعد از بازی در نقش‌های پلیسی و شاید هم گاهی منفی این بار بازی او را در اولین سریال تاریخی محمدحسین لطیفی یعنی نردبام آسمان شاهد بودیم؛ سریالی كه در ایام ماه مبارك رمضان مخاطبان زیادی را به خود جلب كرد. قائمیان در این سریال عهده‌دار نقش ترخان بود؛ نقشی كه به گفته خودش خیلی آن را دوست داشته و برایش خاطره خوشی را به جای گذاشته است. به این بهانه با این بازیگر به گفتگو نشستیم. پیش از این، بازی‌های او را در كارهایی چون فیلم‌های دعوت، راز و سریال‌های وفا، بی‌صدا فریاد كن و ... شاهد بودیم.

آقای قائمیان پیش از بازی در سریال نردبام آسمان تجربه‌ بازی در كارهای تاریخی را داشتید؟
بله. در سال 77 در سریال طریق عشق بازی كردم، اما كارهایم در گونه‌های دیگر شناخته‌شده‌تر هستند.

چه شد كه در سریال نردبام آسمان بازی كردید؟
به دعوت محمدحسین لطیفی برای بازی در این كار انتخاب شدم. این سریال دومین تجربه همكاری من با حسین لطیفی پس از سریال وفا بود و می‌توانم بگویم نردبام آسمان در شرایط سختی ساخته شد و همه گروه پا به پای یكدیگر زحمت كشیدند و راهنمایی‌های لطیفی در این كار تاریخی بسیار موثر بود. و من فكر می‌كنم بعد از پخش این كار در رابطه با كارهای تاریخی یك بازنگری اساسی پیش خواهد آمد.

فكر می‌كنید چه مسائلی نردبام آسمان را از سایر كارهای تاریخی جدا كرده است؟
خیلی چیزها: كارگردانی، ساختار نوع كادربندی، دیالوگ‌ها و حتی طراحی لباس.

اما در زمان پخش سریال خیلی‌ها نظرات مختلفی درخصوص دیالوگ‌ها و نوع ادای آنها داشتند. در این مورد چه نظری دارید؟
باید بگویم كه این مساله از ابتدا وجود داشته و كاملا تعمدی بوده است و فكر می‌كنم این نوع بیان باعث شده است كه مطالب اساسی و مهم بسادگی و قابل هضم به مخاطبان ابلاغ شده است. ما نمی‌توانیم در كارهای تاریخی لغتنامه مقابلمان بگذاریم و مو به مو مانند‌ آن رفتار كنیم. حتی در نمونه‌های خارجی كارهای تاریخی این مساله وجود دارد، آنها هم با یك زبان شیوا و ساده دیالوگ‌ها را ادا می‌كنند. من فكر می‌كنم به هر حال این كار باعث جذب بیشتر مخاطب شده است كه امیدوارم در كارهای دیگر تاریخی از این روش بیشتر استفاده شود.


با نقش ترخان چگونه ارتباط برقرار كردید؟
به نظرم ترخان یك شخصیت خوب و دوست‌داشتنی‌ بود. برای همین هم آن را بازی كردم. از طرفی دیگر این شخصیت خیلی خوب توسط حامد عنقا نوشته شده بود و پرداخت خوبی هم توسط لطیفی (كارگردان)‌ نسبت به آن صورت گرفت.

كدام وجه شخصیتی ترخان را بیشتر دوست داشتید؟
این كه دست آخر متوجه می‌شویم كه او شخصیتی خوب و خاكستری‌ است بسیار قابل تامل و برایم جذاب بود. آقای لطیفی نسبت به كارشان حساسیت زیادی دارند. این درجه از حساسیت چقدر شامل حال شما شد؟
من فكر می‌كنم تمام این حساسیت‌ها و دقت‌نظرها در نهایت به نفع خود بازیگر است، چرا كه اولا او بهتر دیده می‌شود و از طرفی باعث بروز خلاقیت بیشتر برای او می‌شود. به اعتقاد من محمدحسین لطیفی، بازیگرش را خیلی خوب می‌شناسد و می‌داند كه آن بازیگر را چگونه پیدا كند و این بهترین كار و بزرگ‌ترین ویژگی ایشان است، بنابراین هیچ‌گاه از حساسیت‌های ایشان خسته نشدم و با روی باز به استقبال آنها رفتم.

فكر می‌كنید وحید جلیلوند انتخاب خوبی برای نقش اول این مجموعه بوده است؟
بله. چون ایشان از قبل با دوربین بیگانه نبودند و همین طور انسان شریفی هم هستند و به نظرم انتخاب درستی از طرف آقای لطیفی صورت گرفته است.

در طول كار چقدر با یكدیگر در تعامل بودید؟
به هر حال بده و بستان خوبی با هم داشتیم و رفاقت قشنگی‌ هم در حین كار همین افراد وجود داشت كه این مساله بسیار تاثیرگذار بود.

یك دیالوگ ماندنی از سریال نردبام آسمان كه در ذهنتان باقی مانده است؟
امروز، امروز است. فردا فردا. مهم اینه كه تاریخ رو فاتحان می‌نویسند.

آقای قائمیان فكر می‌كنید پخش نردبام آسمان در ماه مبارك رمضان مناسب بود؟
نمی‌دانم، اما پخش آن را می‌گذارم به حساب قسمت. ضمن این كه به هر حال آقای ضرغامی تشخیص دادند كه این سریال در این مقطع زمانی پخش شود.

آیا باز هم بازی در كارهای تاریخی را ادامه خواهید داد؟
بله. در حال حاضر نزدیك به 9 ماه است كه سر كار آقای تبریزی با نام سرزمین كهن هستم كه یك كار ویژه الف است.

در این سریال چه نقشی را بر عهده دارید؟
نقش پسر بزرگ یك خانواده بختیاری را دارم و فكر می‌كنم این مجموعه هم بتواند در زمان پخش مخاطبانش را جذب كند، چراكه خیلی خوب توانسته تاریخ معاصر را روایت كند.

آقای قائمیان همان طور كه در ابتدای مصاحبه گفتید نقش پلیس را زیاد ایفا كرده‌اید. خودتان این نقش را دوست دارید یا تنها پیشنهاد می‌شود؟
اولا این كه من همیشه در نقش پلیس یا بازپرس بازی نكرده‌ام، اما در همین چند نقشی هم كه در این زمینه بازی كرده‌ام سعی كرده‌ام با یكدیگر متفاوت باشند. مثلا سرهنگ فیلم نسل سوخته با سرهنگ سریال فخیم‌زاده در بازپرس كاملا متفاوت است، چراكه اساسا هر نقشی با نقش دیگر متفاوت است و ویژگی‌های خاص خودش را دارد. به هر حال افتخار می‌كنم كه لباس چنین افرادی را پوشیده‌ام.

با نقش‌های منفی راحت‌تر هستید یا نقش‌های مثبت؟
من در نقش‌های منفی بیشتر بازی داشته‌ام تا نقش‌های مثبت، اما ممكن است گاهی حتی نقش‌های منفی جلوه بیشتری نسبت به نقش‌های مثبت داشته باشند مانند نقشم در سریال وفا.

راستی از قبل چقدر با شخصیت غیاث‌الدین كاشانی آشنایی داشتید؟
فقط درباره او شنیده بودم، ولی همزمان كه كار می‌كردیم با وجوه شخصیتی او بیشتر آشنا می‌شدم. به‌‌هر‌حال فكر می‌كنم غیاث‌الدین یك شخصیت تاثیرگذار در كل جهان است و برای همین هم یونسكو یك سال را به نام او اختصاص داده است.

نردبام آسمان را در پرونده هنری‌تان چگونه تعریف می‌كنید؟
با هدایت آقای لطیفی یك گروه صمیمی و همدل در كنار یكدیگر قرار گرفتند و آقای علی‌اكبری هم به عنوان تهیه‌كننده زحمت بسیاری كشیدند. می‌‌توانم در یك جمله بگویم نردبام آسمان یك كار افتخا‌ر‌آمیز در پرونده هنری‌ام محسوب می‌شود. منبع : مصاحبه ازمحبوبه ریاستی
« آگهی ها »
پرشیا تاون
جامعه مجازی ایرانیان خارج از کشور - دایرکتوری مشاغل، اخبار ایرانیان، وبلاگهای ایرانیان هر کشور و ...
خدمات تحصیلی میر
خدمات تحصیلی - پذیرش دانشجویی و اطلاعات مفید برای دانشجویان ایرانی در مالزی
ناز ایران
وبگاه سرگرمی - کلیپ روز، آهنگ و ترانه های ایرانی، لطیفه، طالع بینی و غیره
NazIran.com
موزیک ویدیو های فارسی
ایرانیکا
دایره المعارف جامع تاریخ و فرهنگ ایرانی