نام: سيف الله داد

تاریخ تولد : 1334
محل تولد : خرمشهر


.......................... 
«سیف‌الله داد» که از چند ماه پیش بر اثر سرطان در بیمارستان بستری بود بامداد 6 مرداد 1388 در سن 54 سالگی دارفانی را وداع گفت. وی از مدت ها قبل با این بیماری دست و پنجه نرم می کرد.
یکی از مسئولان بیمارستان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: سیف الله داد از 29 تیرماه بدلیل عارضه قلبی بستری شد. وی افزود: وی که از بیماری سرطان نیز رنج می برد در بخش مراقبت های ویژه ( ICU ) این بیمارستان بستری شد و در مدت 8 روزی که در اینجا بود در بخش مراقبت های ویژه تحت نظر بود.
این مسئول بیمارستان یادآور شد: صبح 6 مرداد 1388 وضعیت این داد رو به وخامت گذاشت. پزشکان تلاش کردند تا خطر رقع شود اما بدلیل عارضه قلبی این کارگردان سینما ساعت 5 و 30 دقیقه صبح درگذشت.
وی افزود: پیکر این کارگردان سینما هم اکنون در این بیمارستان است. مراسم تشییع و خاکسپاری این هنرمند عرصه سینما بزودی اعلام خواهد شد.
وی در سال 1351 از دانشگاه شیراز در رشته جامعه شناسی فارغ التحصیل شد. اوایل سال‌های دهه 60 عضو شورای بررسی فیلمنامه شبکه اول تلویزیون بود و بعد از آن به عضویت بنیاد سینمایی فارابی درآمد. داد، در نیمه اول دهه 70، دو سال رئیس هیات مدیره خانه سینما بود و از سال 1376 تا 1379 در زمان وزارت عطاء الله مهاجرانی، معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود.
وی در طول سال‌های فعالیت خود علاوه بر کارگردانی فیلم هایی چون زیر باران، کانی مانگا، بازمانده، به عنوان تدوینگر نیز فعالیت داشت. او به عنوان تدوینگر فیلم‌های هور در آتش، ابلیس، در مسلخ عشق و بچه‌های طلاق فعالیت کرده و در فیلم از کرخه تا راین ساخته ابراهیم حاتمی کیا به عنوان مجری طرح همکاری داشته است.
تدوین فیلم فرزند صبح ساخته بهروز افخمی از جمله آخرین فعالیت‌های هنری صیف الله داد بود اما او قصد داشت که یکی از سه اپیزود فیلمی به نام تهران در جستجوی زیبایی را بسازد که مراحل اولیه آن انجام شده بود اما به مرحله فیلمبرداری نرسید...........................
برخی از فعالیت‌های صیف‌الله داد:
* عضو شورای بررسی فیلمنامه گروه فیلم و سریال شبکه یک سیما تا سال ١٣٦٢
* عضو بخش فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
* از موسسان سازمان سینمایی سینا فیلم
* رییس هیئت مدیره خانه سینما از سال ١٣٧٤ تا سال ١٣٧٦
* معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال ١٣٧٦ تا سال ١٣٧٩
* شروع فعالیت سینمایی با فیلم زیر باران به عنوان کارگردان در سال ١٣٦٤منبع: خبر گذاری ایرانا

« آگهی ها »
پرشیا تاون
جامعه مجازی ایرانیان خارج از کشور - دایرکتوری مشاغل، اخبار ایرانیان، وبلاگهای ایرانیان هر کشور و ...
خدمات تحصیلی میر
خدمات تحصیلی - پذیرش دانشجویی و اطلاعات مفید برای دانشجویان ایرانی در مالزی
ناز ایران
وبگاه سرگرمی - کلیپ روز، آهنگ و ترانه های ایرانی، لطیفه، طالع بینی و غیره
NazIran.com
موزیک ویدیو های فارسی
ایرانیکا
دایره المعارف جامع تاریخ و فرهنگ ایرانی