نام: مهران روحانی

نام ونام خانوادگی : مهران روحانی
تاریخ تولد : سال 1324
محل تولد : تهران
........................................
دوران کودکی ، دبستان و دبیـرستان را در شهرهای مختلف ایران سـپری نمود و از هـشت سالگی به موسیـقی روی آورد. 
تنها استاد او تا قبل از ورود به دانشکدۀ هنرهای زیبای دانشگاه تهران " پرویز مسرور " بود که دروس اولیۀ تئوری و ساز را به وی آموخـت. 
در دوران دبیـرستان اکـثرا عهـده دار گـروه های هـنری بود و علاوه بر تحصیـل دروس دبیـرستانی به تحقیـق و آموزش شخصی در زمینۀ موسیـقی ادامه داد، از این رو پس از ورود به دانشگاه شیراز با تشکیل یک ارکستر کوچک دانشگاهی رهبری آن را به عهده گرفت ودرمدت چهارسال ارکستر بزرگی متشکل از 42 نوازنده و یک گروه کر60 نفری بوجود آورد. 

از دوره نو جوانی آثار کوتاهی بصورت لید به همراهی یک یا چند ساز از او باقی است که برخی از آنها را برای ارکستـر دانشگاه نیز تنظیم و با آن ارکستر اجرا کرده است اما مهم ترین کار او را ازاین دوره شاید بتوان " سرناد جوانی " دانست که در 17 سالگی و با الهام از " سرناتا نوتورنا " اثرموتسارت، اما در مایه شوشتری ایرانی تصنیف کرده است.

در سال 1346 و بعد ازفارغ التحصیلی در رشته اقتصاد از دانشگاه شیراز به تهران آمد و بعد از گذراندن خدمت نظام وارد دانشکدۀ هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد و زیر نظر اساتید بزرگواری چون دکتر " هرمز فرهت " ، دکتر " محمد تقی مسعودیه " ، " علیرضا مشایخی " ، " پری برکشلی " و پروفسور"  توماس کریستیان داوید " به تحصیل در رشتۀ آهنگسازی پرداخت، در طی همین سالها با هدایت دکتر هرمز فرهت تهیۀ برنامه های موسیقی کلاسیک رادیو را نیز بر عهده گرفت و روزانه چندین ساعت را به این مهم اختصاص داد .
 در سال 1351 موفق به کـسب درجه لـیسانس با رتبه ممتاز از دانشـکدۀ هـنرهای زیبا شد و بعد از چندی برای ادامه تحصیل عازم کشور انگلستان گردید ودر کالج سلطنتی موسیقی این کشور در شهر لندن تحصیل آهنگسازی را ادامه داد. 


با اساتید برجسته ای چون " مایکل کاف ماتیوز "، " پیتر المنت "، " سر داوید ویلکاکس " و سپس " آنتونی میلنـر"، " فـیلیـپ کانون " و"  الیزابت وندرسپار " دوره های فوق لیسانس و پست گراد آهنگسازی را به انتها رساند و درهمان زمان نیز با شرکت در کلاسهای خصوصی " سر مایکل تیپت " آهنگساز بزرگ انگلیسی نکات برجسته ای را از وی آموخت. 
مهران روحانی در پائـیز سال 1357 و بعد از پایان تحصیلات آهنگسازی به ایران بازگشت و در دانشکدۀ هنرهای زیبا و هنرستان عالی موسیقی به تدریس پرداخت، فعالیتهای عمده او علاوه برآهنگسازی، تدریس اختصاصی دروس نظری موسیقی همچون تئوری، هارمونی، کنترپوان، فـرم، تاریخ، سبک شناسی، سازشناسی و ارکستراسیون است که در این راه موسیقیدانان صاحب نامی را به موسیقی ایران و نقاطی از جهان معرفی نموده است.


از میان هـنرجویان قدیمی او و هنرمندان موفق امروزی می توان از رضا ناژفـر ( نوازنده فـلوت و استاد دانشگاه اینسبورگ اطریش ) و کـیاوش صاحب نسـق ( آهنگساز و محقق موسیقی )، همچنین بهاره کمائی ( نوازنده پیانو ) و صفا کاتب شهیدی ( نوازنده پیانو و آهنگساز ) نام برد.
........................................
او یک رانندهی درجه یک مسابقات اتوموبیل‌رانی است، البته اگر این موضوع را ندانید هم با خواندن مثال‌های ماشینی او به این موضوع پی‌خواهید برد ! 
مهران روحانی از آن دست آهنگسازانی است که اگرچه بسیاری از شاگردان او اکنون از موسیقی‌دانان بنام موسیقی‌اند ولی مخاطبان موسیقی کمتر با او آشنایی دارند. 
آثار این هنرمند از یک ‌سو و تاثیرات هنری او در دوره‌های آموزشی‌اش به شاگردان مختلف از سوی دیگر، او را در زمرهی برجسته‌ترین موسیقی‌دانان حوزهی موسیقی کلاسیک در ایران قرار داده است. 
او مهم ‌ترین کمبود موسیقی را عدم ارتباط بین شنونده و موسیقی می‌داند و این مساله را سرمنشا دیگر مشکلات عنوان می‌کند. نظریه ی جالبی که شاید یکی از مهم‌ترین کمبودهای ما در موسیقی و حتی هنرمان باشد.
........................................
آثارعمده مهران روحانی شامل چندین قطعۀ پیانوئی همچون :
"سوئیت خانوادگی"
"مونولوگ"
 "دیالوگ"
"سوئیت آینه ها"
"واریاسیون روی تم صبا"
"چند سال پیش"،"مجموعۀ استیل ها"
"انوانسیون های دو صدائی به روایتی نو" 
"شوپینیانا از مجموعۀ آهنگسازان نوگرا" است.

همچنین آثار متعدد مجلسی مانند :
"کوارتت های زهی"
"سونات فلوت و گیتار"
"سونات فلوت و پیانو"
"تریو برای فلوت ویلن و پیانو"
"تریو برای فلوت، کلارینت و پیانو"
"اورینتال برای ویلن سل و پیانو" 
"تریوی زهی" را از او می توان نام برد. 
در زمینه موسیقی ارکسترال علاوه بر "سرناد جوانی" باید از سه پوئم سمفونیک او با نامهای "پرواز"، "شمال" و "ماهی سیاه کوچولو" یاد کرد که همگی قبل از عزیمت به انگلستان نوشته شده اند. 
همچنین بالۀ "روز ششم" برای ارکستر بزرگ ، آداجیو و فوگ با نام " ایرانی " برای ارکستر زهی، و "کنسرتو برای کلارینت و ارکستر" از دیگر آثار او در این زمینه هستند. 
برخی از آثار مهران روحانی در نقاط مختلفی از دنیا همچون کانادا، استرالیا، آمریکا، اطریش، فرانسه و انگلستان به اجرا در آمده و تعدادی نیز بر روی نوار کاست و یا لوح فشرده ( سی دی ) ضبط شده اند. منبع : سایت بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران

« آگهی ها »
پرشیا تاون
جامعه مجازی ایرانیان خارج از کشور - دایرکتوری مشاغل، اخبار ایرانیان، وبلاگهای ایرانیان هر کشور و ...
خدمات تحصیلی میر
خدمات تحصیلی - پذیرش دانشجویی و اطلاعات مفید برای دانشجویان ایرانی در مالزی
ناز ایران
وبگاه سرگرمی - کلیپ روز، آهنگ و ترانه های ایرانی، لطیفه، طالع بینی و غیره
NazIran.com
موزیک ویدیو های فارسی
ایرانیکا
دایره المعارف جامع تاریخ و فرهنگ ایرانی