نام: منوچهر صـــهبایی

منوچهر صهبایی (رهبر ارکستر، دکتر در رشته های موزیکولوژی و هنر ها،سولیست ابوا، استاد کنسرواتوآر و دانشکده موسیقی در اطریش) در تهران به دنیا آمد و پس از گذراندن دوره ابتدایی وارد هنرستان عالی موسیقی (کنسرواتوار تهران) شد و زیر نظر آنتون کادلتس (ابوا) حسین ناصحی تهرانی (آهنگسازی) و شفیقه صدقی (پیانو) مشغول تحصیل گردید. 

 


پس از به اتمام رسانیدن دوره متوسطه، همزمان با گذراندن دوره عالی کنسرواتوار تهران، سالها به عنوان سولیست با ارکستر سمفونیک تهران همکاری داشت. همچنین در سالها آخر اقامت خود در ایران استاد کنسرواتوار تهران،دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و مدرسه موسیقی صداوسیما بود و کنسرت های متعددی را با ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر مجلسی صداوسیما به عنوان تکنواز ابوا اجرا کرد. در کنار این فعالیتها،وی در سالهای آخر اقامت خود در ایران با همکاری تالار رودکی،انجمن فیلارمونیک تهران،ژونس موزیکال ایران و تلویزیون ملی ایران کنسرت های متعددی را در تهران و دیگر شهرهای بزرگ ایران از قبیل مشهد، تبریز، ارومیه، اصفهان و شیراز با موفقیت بسیار اجرا نمود.
در سال 1354 به منظور ادامه فعالیت های هنری خود و تحصیل در زمینه رهبری ارکستر و موزیکولوژی عازم اروپا شد و در آنجا ابتدا زیر نظر استادان سر شناس مانند هاینتس هولیگر(Heinz Holliger) در فرایبورگ (آلمان)؛ پی یر پی یرلو (Pierre Pierlot) در پاریس (فرانسه)؛ میلان هوروات (Milan Horvath)، در سالزبورگ (اتریش)؛فرانکو فرارا(Franco Ferrara) در سی ینا(ایتالیا) و سرجو چلیبیداکه(Sergiu Celibidache) در مونیخ (آلمان) به تحصیل پرداخت و به زودی از سوی آنان به عنوان همکار پذیرفته شد. 


منوچهر صهبایی در سال 1976 میلادی در مسابقه ویرتوزیته در فرانسه شرکت کرد و جایزه نخست آنرا به خود اختصاص داد. وی از سال 1975 تا 1979 میلادی در مدرسه موسیقی شهر افن بورگ در آلمان تدریس نمود. در سال 1979 در مسابقه استخدام نوازنده ابوای اول، که از طرف ارکستر سمفونیک شهر سن گالن در سوییس برگذار شد،شرکت کرد و بین 165 نفر داوطلب متخصص به مقام اول رسید و دوازده سال به عنوان رهبر ارکستر و سولیست ابوا با آن اركستر همكاری داشت. در همان سال از طرف کنسرواتوار شهر فلدکیرش برای تدریس به کشور اتریش دعوت شد و از طرف دولت آن کشور درجه پرفسوری به او اهدا شد.ارکستر سمفونیک آن کنسرواتوار بارها به رهبری صهبایی برنده جایزه اول مسابقات اروپایی گردید. وی مدت چهارده سال نیز رهبری ارکستر مجلسی شهر آمریس ویل در سوییس را به عهده داشت. منوچهر صهبایی در سال 1987 در مسابقه رهبری ارکستر در بلژیک شرکت کرد و مقام نخست و مدال طلای این مسابقه را از طرف وزارت فرهنگ آن کشور دریافت نمود.در سالهای 1989 و 1987 برای اجرای کنسرت و تدریس در کلاسهای تابستانی (master class) به کشورهای ژاپن،هنگ کنگ،تایوان و سنگاپور دعوت شد و از طرف دانشگاه تایپه(Taipeh) به دریافت بالاترین لوح هنری کشور تایوان نایل شد. 

 


وی هیچگاه دست از تحقیق و مطالعه برنداشته و در سالهای نخست اقامت خود در سوییس به مدت چهارسال در مدرسه عالی ترجمه شهر سن گالن به تحصیل پرداخت و در زبان های آلمانی،فرانسه،ایتالیایی و انگلیسی فارغ التحصیل گردید و پس از سالها تحقیق و تحصیل در زمینه های مختلف از جمله موسیقی شناسی،جامعه شناسی،هنرشناسی و فلسفه در سال 1995 رساله ای نوشت با عنوان "تحقیق بر طرح های پارتیتور پرستش بهار " اثر ایگور استراوینسکی، به منظور روشن کردن چگونگی آفرینش آن اثر:


Le Sacre du Printemps d'lgor Stravinsky. Genése d'une partition a travers L'étude de ses esquisses و در سال 1996 رساله دیگری با عنوان "نوسانها در پارتیتورنویسی پرستش بهار" اثر ایگور استراوینسکی Des Fluctuations de l'écriture de la partition du Sacre du Printemps d'lgor Stravinsky به دانشکده علوم انسانی دانشگاه استراسبورگ ارائه کرد.

وی از سال 1993 به مطالعه و تحقیق در مورد تاریخ موسیقی سمفونیک ایران و آثار آهنگسازان ایرانی پرداخت و در سال 1999 رساله ای در این مورد به نام " موسیقی چند صدایی ایران1247-1377"La musique polyphonique persane 1868-1998 به دانشگاه استراسبورگ ارائه داد و به دریافت بالاترین درجه دکترای دانشگاهی کشورفرانسه نایل شد: دکترای دانشکده علوم انسانی دانشگاه استراسبورگ. تخصص : هنرها(تاریخ،مبانی و تجربه هنرها) با ذکر : درجه عالی و با تبریک هیئت داوران
Docteur de l'Université des Sciences Humaines de Strasbourg. Specialité
Arts (histoire , théorie et pratique des Arts) Avec la mention: Très honorable avec fèlicitations du jury

منوچهر صهبایی در چند سال اخیر در صدد معرفی و اجرای قطعات سمفونیک آهنگسازان ایرانی برآمده است و تاکنون به همت وی آثاری که بعضی از آنها به دست فراموشی سپرده شده و یا تقریبا" از بین رفته بودند بازسازی شده و در کنار آثار آهنگسازان بزرگ جهان در برنامه های مختلف در اروپا اجرا شده اند.منوچهر صبایی تا كنون،‌ رهبری اركسترهای متعددی را در اروپا به عهده داشته است و آثار زیادی را با آن اركسترها اجرا و ضبط كرده و به روی CD آورده است؛ به عنوان مثال، اركستر فیلارمونیك تپلیس (كشور چك)، اركستر سمفونیك بلونیا (كشور ایتالیا)، اركستر سمفونیك سنت گالن (كشور سوئیس)، اركستر زهی پراگ (كشور چك)، اركستر فیلارمونیك بلغارستان، اركستر فیلارمونیك پلوودیو (كشور بلغارستان)، اركستر تون كونسلر (فورآرلبرگ اتریش)، اركستر سولیست های برلین (كشور آلمان)، اركستر مجلسی بوداپست (كشور مجارستان) و... منوچهر صهبایی آثار آهنگسازان ایرانی مانند : حسین دهلوی، ثمین باغچه بان،حسین ناصحی، دکتر محمدتقی مسعودیه، مصطفی کمال پورتراب، حشمت سنجری، مرتضی حنانه،حسین یوسف زمانی، علیرضا مشایخی و... را ضبط کرده است، تا کنون نیز قسمتی از این آثار به وسیله موسسه ماهور در تهران و موسسه آریان اِ ام اس (Aryens EMS) در اروپا منتشر شده و آثار دیگری در آینده نزدیک به چاپ خواهد رسید و در دسترس علاقه مندان این هنر قرار خواهد گرفت. پروفسور دکتر منوچهر صهبایی از دی ماه ۱۳۸۶ رهبر دائمی و مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران می باشد. سایت شخصی او

« آگهی ها »
پرشیا تاون
جامعه مجازی ایرانیان خارج از کشور - دایرکتوری مشاغل، اخبار ایرانیان، وبلاگهای ایرانیان هر کشور و ...
خدمات تحصیلی میر
خدمات تحصیلی - پذیرش دانشجویی و اطلاعات مفید برای دانشجویان ایرانی در مالزی
ناز ایران
وبگاه سرگرمی - کلیپ روز، آهنگ و ترانه های ایرانی، لطیفه، طالع بینی و غیره
NazIran.com
موزیک ویدیو های فارسی
ایرانیکا
دایره المعارف جامع تاریخ و فرهنگ ایرانی