نام: مصاحبه با گروه هفت/سون

همه ماجراهای گروه هفت - که می گویند هفت اصلی آن ها هستند نه آن یکی گروه و تک آهنگ پرطرفدارشان "واست می میرم" و آلبوم تازه شان
 

همان اول کار هم جذب عکس روی جلدشان می شوند که انصافاً نسبت به ایده های تکراری و کلیشه شده کاور آلبوم های موسیقی این روزها یک سرو گردن جذاب تر است و معلوم است برای آن، وقت زیاد گذاشته اند. همان عکسی که یکی شان جلوی قایق دارد رو به دوربین نگاه می کند (امیر قنادی) و دیگری آن پشت دستانش را باز کرده (آرش قنادی) و نفر سوم گروه (کیارش پوزشی) به دیواره قایق تکیه زده است. عنوان گروه را که می بینی"هفت/سون" حیران می مانی پس قضیه آن یکی گروه "هفت" چه بوده که شهاب حسینی این ها در آن بوده اند. همان بچه های خیابان پشتی خودمان. نکته ای که آرش قنادی در گفتگو برایمان روشن اش کرد البته (نام آلبوم آن گروه "هفت1و2" و "هفت 3و4" است اما عنوان گروه "سون" از سال 81 رسماً مال ماست). آلبوم "با تو می مانم" را گوش می کنی و به این ترجیع بند ترانه "واست می میرم" می رسی که "خاطرات تو را چه خوب و چه بد حک می کنم" و با سرعت نور یادت می آید که همین تیم را حدود دو سال پیش جای دیگری توی قایق هم دیده ای.


یک فضایی بر عرصه موسیقی ما حکم فرما شده که خواننده یا گروه های موسیقی، با یک ویدئو کلیپ یا یک تک آهنگ به شدت مورد توجه مردم قرار می گیرند و بعد از آن، آلبوم منتشر می کنند و وارد موسیقی رسمی می شوند. گروه شما هم همین روند را طی کرده می گویید ماجرا چی هست؟
کیارش: حتماً اطلاعاتتان درباره ما کم است، ما سال ها پیش قبل از اینکه ویدئو کلیپ "واست می میرم" مورد استقبال قرار گیرد، کار آهنگ سازی و تنظیم و به طور کلی موسیقی انجام می دادیم.
آرش: در یک مقطعی به این نتیجه رسیدیم کارهایی را که برای دیگر خواننده ها می سازیم، آن طور که مد نظر ماست اجرا نمی کنند. پس تصمیم گرفتیم که کارها را خودمان بخوانیم و آن طور که دلمان می خواهد اجرایشان کنیم. وقتی هم که دیدیم مردم استقبال کردند تصمیم مان جدی تر شد.


منظور ما تنها گروه شما نبود، به طور کلی این چرخه را چطور توجیه می کنید که یک قطعه به صورت زیرزمینی منتشر بشود و بعد از محبوب شدنش یک آلبوم رسمی به بازار بیاید؟
آرش: مساله اینجاست که ما اصلا به قصد این که زیرزمینی کار کنیم، وارد گود نشدیم. آن زمان که ویدئو کلیپ آهنگ "واست می میرم" پخش می شد، هنوز ویدئو کلیپ های ماهواره ای ممنوع نبود و شبکه های ماهواره ای ممنوع نبود و شبکه های ماهواره ای مثل ایران موزیک از طرف ارشاد مجوز داشتند که کلیپ های مجاز خواننده ها را پخش کنند. بعداً قانون عوض شد و پخش همه کلیپ ها ممنوع و غیر مجاز شدند. ما هم جزو آن دوره بودیم.


تا حالا به این مساله فکر کرده اید که دیگر نمی توانید ویدئو کلیپ بدهید و بدون کلیپ باید در بازار رسمی موسیقی، خودتان را حفظ کنید و بالا نگه دارید؟ با توجه به اینکه ویدئو کلیپ متفاوت "واست می میرم" خیلی بر محبوبیت آن تاثیر داشت.
آرش: ما تصمیم گرفته ایم که در چهارچوب قانون کشورمان حرکت کنیم و این را در این دو سال ثابت کرده ایم. هیچ کس هیچ جایی، هیچ برنامه ای از ما ندیده .در حالی که پیشنهادات فوق العاده ای داشتیم اما نرفتیم چون دوست داشتیم اول مجوز کارهایمان را دریافت کنیم ، بعد وارد برنامه های اجرا زنده و بقیه مسائل شویم.
اگر فرض کنیم آن یک قطعه "واست می میرم" را نداشتید و قرار بود با طی کردن یک روال معمولی و عادی،آلبومی منشر کنید، نتیجه همین آلبوم فعلی بود؟
آرش: ما همیشه نشان داده ایم که فقط کار خودمان را می کنیم و کاری به شرایط بازار و بقیه مسائل نداریم. تازه ما پیش از آن که خوانندگی را شروع کنیم، بیشتر نوازندگی می کردیم.
امیر: کاری که ارائه داده ایم ، کاری است که دوستش داریم و بسته به شرایط مد موسیقی نیست.
آرش: بعد از این که یک نفر نوازنده خوبی می شود، آرام آرام تجربه بیشتری بدست می آورند و آهنگ سازی را شروع کرده و پیشرفت می کند. ما بیشتر مد نظرمان این بود که کاری که خوب باشد ، حتماً مخاطبش را پیدا می کند.قصه نوازندگی تان از کجا شروع شد؟ چه سازهایی می نوازید؟
آرش: من با ساز آکاردئون شروع کردم. پدرم مشوق اصلی من در این کار بود. پدر من صنعت کار هستند اما خوب، ساز هم می زدند.
به طور کلی خانواده ما به موسیقی خیلی علاقه مند بودند و هستند. تشویق خانواده زمینه پیشرفت را هم برای من و برای امیر مهیا کرد و آنها با تحمل همه سر و صداها و شلوغ بازی هایمان باعث شدند که ما در کاری که به آن علاقه داشتیم، پیشرفت کنیم.
بعدها با پیانو و کیبورد آشنا شدم. امیر هم که به گیتار علاقه مند شد و مهارت زیادی هم در نوازندگی آن پیدا کرد. کیارش هم در کار تنظیم فوق العاده است و همه این علایق باعث پیشرفت ما در کار شد.


همه کارهایتان را به شکل گروهی انجام می دهید؟
کیارش: کار ما کاملاً یک کار گروهی است؛ یعنی باید هر 3 نفر کاملاً رضایت داشته باشیم که کار را در فهرست ترانه های آلبوممان قرار دهیم. مثلا من و آرش 4 روز تمام می نشستیم و یک کار را تنظیم می کردیم ولی امیر می آمد و می گفت به هیچ وجه به هدفی که داریم شبیه نیست و ما دوباره از نو شروع می کردیم. 
در ایران (و حتی جهان) به جزء چند استثناء کارهای گروهی مثل آن یکی گروه هفت (شهاب حسینی، امیرحسین مدرس و ...)، بعد از یک موفقیت محسوس، چندان دوام نمی آورن و معمولاً اختلاف سلیقه ها با عث می شود که گروه خیلی زود از هم پاشیده شود. به این فکر کرده اید که چه کار باید کرد تا کار به آنجاها نکشد؟ راستی کسی شما را با آن گروه هفت اشتباه نمی گیرد؟
آرش: اجازه بدهید تا کمی راجع به اسم گروهمان توضیح بدهم. من سال 81 گروه هفت سون را به سرپرستی خودم به ثبت رساندم. بعد از چند وقت، آلبومی به اسم "هفت" منتشر شد و من به این قضیه در ارشاد شکایت کردم و آنها اعلام کردند که آن دوستان اسم آلبومشان هفت است، نه گروهشان. گروه هفت اصلی شما هستید. بچه های ارشاد خیلی خوب با ما همکاری کردند و همین نقطه مثبتی بود برای ما. اینها را به عنوان مقدمه گفتم تا برسم به سوالتان. ببینید، واقعاً این طور نیست که در گروه یک نفر حرف اول و آخر را بزند؛ همه معمولاً با هم به نتیجه گیری می رسیم.
کیارش: ما قبل از اینکه بخواهیم کار موسیقی را به طور حرفه ای شروع کنیم، نزدیک به 13-12 سال با هم دوست و رفیق بودیم. منظورم این است که اول یک زمینه خوبی بوده بعد تصمیم گرفتیم یک گروه موسیقی تشکیل بدهیم و با هم فراز و نشیب های زیادی را تجربه کنیم.
آرش: البته فقط موسیقی نیست و زندگی پر است از پستی و بلندی های زیاد که ما در همه آنها با هم بوده ایم تا توانسته ایم به اینجا برسیم.

کمی راجع به آلبوم " با تو می مونم " صحبت کنیم. کمی عجیب نیست که قطعه محبوب " واست می میرم" در چینش ترانه های آلبوم به عنوان قطعه اول استفاده نشده؟
کیارش: خیلی از کارهای خوب هر آلبوم در همه جا به عنوان قطعه دوم استفاده می شود ، این در ایران هنوز زیاد جا نیافتاده.
آرش: ما چو ن این قطعات را می سازیم به نوعی خالق آن هستیم و نمی توانیم بگوییم که این بد است و این خوب. همه شان را دوست داریم چون عمرمان را بابت تولدشان صرف کرده ایم. اما درجه بندی و نحوه چینش قطعات در آلبوم را از دید مردم مدنظر قرار می دهیم. میزان علایق و سلایق مردم خیلی در نحوه کقرار گرفتن قطعات در آلبوم تأثیر دارد. منبع : آرش قنادی سرپرست 7th band
گرد آوری : غ .غفاری
« آگهی ها »
پرشیا تاون
جامعه مجازی ایرانیان خارج از کشور - دایرکتوری مشاغل، اخبار ایرانیان، وبلاگهای ایرانیان هر کشور و ...
خدمات تحصیلی میر
خدمات تحصیلی - پذیرش دانشجویی و اطلاعات مفید برای دانشجویان ایرانی در مالزی
ناز ایران
وبگاه سرگرمی - کلیپ روز، آهنگ و ترانه های ایرانی، لطیفه، طالع بینی و غیره
NazIran.com
موزیک ویدیو های فارسی
ایرانیکا
دایره المعارف جامع تاریخ و فرهنگ ایرانی