نام: فضل‌الله توکل

 متولد  سال 1321 
در تهران 

...........................
 پدرش افسر ارتش و مادرش دبیر ریاضی و فرانسه آموزش و پرورش بود . تحصیلات کودکستانی و دبستانی را در تهران مدرسه ایران طی کرد و سپس برای دوره دبیرستان ابتدا به دبیرستان پهلوی آن موقع و ﺴﭙﺲ در دوره دوم دبیرستان به دبیرستان مروی رفت و در سال تحصیلی 39-38 موفق به اخذ دیپلم  در رشته طبیعی از دبیرستان مروی گشت .
به علت معاشرت نزدیکی که خانواده پدربزرگ پدرش با هنرمندان و اساتید بزرگ آن زمان داشتند در حدود سن 6 یا 7 سالگی شاگردی استاد حسین تهرانی را پیدا کرد و نزد ایشان دوره تنبک نوازی را طی کرد،
در سن 9-8 سالگی پدرش برایش سنتوری خرید و او نزد یکی از معلمان موسیقی مدارس آن موقع به نام آقای خائقی دوره ابتدایی سنتور نوازی را فرا گرفت . ﺴﭙﺲ به علت ﻤﺄموریت پدردر شیراز به شاگردی آقای بهادر نوذری در آمد و بعد در طی این دوره مدت ده سال دوره های مختلف ردیف نوازی ایران را با استاد علی تجویدی شروع کرد و همین دوستی شاگرد و استاد باعث گردید که او به دعوت استاد تجویدی در سال 1335 به عنوان نوازنده سنتور در ارکستر شماره 2 رادیو آن زمان به سرپرستی استاد تجویدی پذیرفته شود و به فاصله یکسال بعد در ارکستر شماره 3 رادیو به سرﭙﺮستی استاد پرویز یاحقی نیز به عنوان نوازنده ارکستر پذیرفته شود .
در سال 1337 به دعوت زنده یاد داوود پیرنیا به عنوان تک نوازنده سنتور به برنامه گلها راه یافت و گلهای صحرایی شماره 5 (دردستگاه شور) و برگ سبز شماره (65) به همراهی آواز زنده یاد محمودی خوانساری و تنبک ناصر افتاح اولین اجراهای تکنوازی او هستند که سپس در برنامه گلها به عنوان سولیست و تکنواز باقی ماند و آثار زیادی از ساز نوازی او در برنامه های مختلف گلها (گلهای جاویدان- برگ سبز- گلهای رنگارنگ و یک شاخه گل ) به جا مانده است بعد از اخذ دیپلم به کشور انگلستان رفت و در دانشگاه ﻜﻤبریج موفق به اخذ فوق لیسانس در رشته اقتصاد گردید .
از سال 1345 بعد از مراجعت از انگلستان مجدداً همکاریش را با رادیو آن موقع ادامه داد از سال 46-45 با ساختن آهنگ (قهر و ناز ) با صدای اکبر ﮔﻟﭙﺎیگانی به جرگه آهنگسازان پیوست و در این رشته هم موفق بود .
سپس در سالهای بعد با آهنگ های دل بی قرار (ابوعطا) نقش غم (سه گاه) آشیانه (شور) و مهربونی با همکاری آقای گلپاﻴﮔﺎنی به آهنگ سازی و تکنوازی در رادیو ادامه داد . آهنگهای او به علت ملودیهای تازه و نوین که خلق می کرد باعث گردید که خوانندگان دیگری هم برای همکاری با وی مشتاق باشند و حاصل این همکاری تعداد زیادی آهنگ با صدای خانم حمیرا به صورت صفحه و نوار کاست در اختیار همگان قرار گیرد ( ترسم فراموشم کنی – گذشتم – خواهم که رسوا بشی– یادم نمیره با صدای حمیرا ) 
از سال 1357 که همکاری او با رادیو قطع و مجدداً در سال 1372 این همکاری شروع شد و او با همکاری شادروان اسدالله ملک ارکستر همنوازان را در صدا و سیما بنا نهادند که تکنوازی های بیشماری حاصل این همکاری است که نوارهایش در آرشیو صدا و سیما موجود می باشد .
از سال 1372 همکاری او با آقای گلپایگانی با آهنگهای عشق و آهسته آهسته که به صورت نوار و کاست و CD در اختیار مردم قرار گرفت ، شروع شد و در سال 1374 آلبوم آوازه خوان را با 8 ترانه جدید که کلیه آهنگها و اشعارش از خود فضل الله توکل است در اختیار عموم قرار گرفت که این آهنگ ها نیز مورد توجه و لطف مردم قرار گرفت . 
از سال 1378ضمن همکاری با آقای گلپایگانی و اراﺌﻪ دو آلبوم ( مست عشق و عقیق ) همکاریش را با آقای علیرضا افتخاری شروع کرد و حاصل این همکاری دو آلبوم با ارزش به نامهای (خاطرات جوانی) و (غم زمانه) است که این آلبومها نیز مورد توجه و عنایت مردم نیز قرار گرفت .
.........................
او در نوختن سنتور و همچنین آهنگسازی دارای سبکی مخصوص به خودش است .چنانچه به قول معروف تا مضرابش بر روی ساز می آید مشخص می شود که این سنتور فضل الله توکل است . 
در برنامه تکنوازان و همنوازان او پیوسته با تکنوازان و اساتید برجسته استادان حبیب الله بدیهی -پرویز یاحقی – همایون خرم و اسدالله ملک و دیگر اساتید همکاری داشته است . و حاصل این همکاری تعداد زیادی نوار است که در آرشیو های گوناگون موجود می باشد .


خرید و فروش اجناس دست دوم - اتومبیل و خودروی دست دوم، ماشین دست دوم، کتاب دست دوم، و لوازم منزل دست دوم

خبرهای ایرانیان خارج از کشور - مشاغل ایرانیان خارج
« آگهی ها »
خدمات تحصیلی میر
خدمات تحصیلی - پذیرش دانشجویی و اطلاعات مفید برای دانشجویان ایرانی در مالزی
NazIran.com
وبگاه سرگرمی - کلیپ روز، آهنگ و ترانه های ایرانی، لطیفه، طالع بینی و غیره