نام: پشنگ کامکار

نام و نام خانوادگی : پشنگ كامكار 
تاریخ تولد : 1330 
محل تولد : سنندج

..................................
وی در خانواده‌ای هنرمند و هنردوست كه هم اینك سررشته قسمت مهمی از موسیقی ایرانی در دستان پرتوان آنان قرار دارد.

پدر خانواده ، حسن كامكار ، جزء‌معدود هنرمندانی بود كه كه راه صعب و دشوار هنر جدی را پیش گرفته بود. در عین حالی كه رئیس موسیقی نظام سنندج بود، در هنرستانی آزاد به تدریس ویولن (كه ساز اصلی وی بود و آن را به شیوه فاخر و استوار ستاره پرفروغ هنر ایران ابوالحسن صبا می‌نواخت) و سایر سازهای ایرانی نظیر كمانچه و تار و... می‌پرداخت و از این راه خدمتی به جامعه هنری ایران نمود كه وی را برای همیشه در یادها و دلها جاودانه كرد.

در چنین خانواده‌ای پشنگ كامكار بالیدن گرفت و گوش جانش با بهترین و زیباترین نغمات موسیقی آشنا شد. 
در اوایل نوجوانی (12 سالگی) با راهنمائیهای برادر بزرگتر، هوشنگ، فراگیری ساز سنتور را آغاز كرد. 
تنها منابع موجود برای پشنگ نوجوان علاوه بر راهنماییهای پدر و برادر كتاب تازه منتشر شده استاد فرامرز پایور بود. كتابی كه نام دستور سنتور را بر پیشانی داشت و یكی دو سالی از انتشار آن می‌گذشت.

بزرگان سنتور نواز ساكن تهران بودند و پشنگ نوجوان در سنندج. بعد مسافت و سختی سفر در آن دوره باعث شد كه هنرمند نوجوان از محضر اساتیدی چون فرامرز پایور، رضا ورزنده و ... دور بماند.

در آغاز راه كوهی از مشكلات در مقابل وی خودنمایی می‌كرد و تنها سلاح وی نبوغ واستعداد ذاتی بود كه به اندازه كافی در ذات او به ودیعه نهاده شده بود. مسلما می‌توانید مجسم كنید این گونه تلاشها متضمن چه مشكلاتی است و برای ادامه راه به چه پشتكار و جدیتی نیاز است.

استاد پشنگ كامكار می‌گویند:" در آن زمان تنها كسانی كه می‌توانستند مرجعی باشند برای رفع مشكلات و سؤالات پدر و برادر بزرگترم بودند. البته وقتی نوبت به مسائل تخصصی‌ تر نوازندگی سنتور رسید كمك ایشان هم محدودتر شد. زیرا ساز تخصصی پدر ویولن بود و برادرم نیز مدتی بود كه به صورت تخصصی به ویولن می‌پرداخت. مسائلی از قبیل طرز مضراب گرفتن، مضراب زدن، حركت دست و ... مجهولاتی بود كه خود باید آنها را پیدا می‌كردم ".

حدود 2 سال بعد از آن تاریخ استاد فرامرز پایور كنسرتی را در سنندج ترتیب می‌دهند. آنجا بود كه پشنگ كامكار برای اولین بار فیگور و استیل یك نوازنده حرفه‌ای سنتور ار می‌بیند و متوجه اشكالاتی در فیگور و حالت نوازندگی خود می‌گردد. 
خود در این باره می‌گویند : " ... دو یا سه سال مضراب را اشتباه می‌گرفتم. تا این كه استاد پایور به همراهی خانم خاطره پروانه برای اجرای كنسرت به سندج آمدند. در سالن كنسرت از دور حركات دست استاد پایور را نگاه می كردم و متوجه اشكالات دست خودم می‌شدم. متوجه شدم كه مضراب را باید با كمك مچ حركت داد نه انگشتان ...".

با سعی و تلاش فراوان و با عشقی بزرگ كتاب دستور سنتور نواخته شد و سپس كار بر روی ردیفهای استاد صبا آغاز گزدید. 
در سال 1348 بود كه استاد پشنگ كامكار تدریس سنتور را در كلاسهای آزاد هنری پدر آغاز كرد. در این كلاسها پشنگ كامكار دستور سنتور استاد فرامرز پایور و ردیف‌های استاد صبا را تدریس می‌كردند. 

پشنگ کامکارآموزش سنتور رااز سال 1345 در مرکز فرهنگ و هنر سنندج آغاز کرد و به مدت پنج سال با مرکز رادیوی سنندج همکاری خود را ادامه داد. پس از این دوران به تهران سفر کرد و در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به اخذ درجه لیسانس موسیقی نایل شد.

او همچنین در آزمون تکنوازی سنتور کانون باربد، که توسط نور علی خان برومند تأسیس شده بود شرکت کرد و به مقام نخست دست یافت. 
در سال 1384 نیز به مقام درجه یک هنری توسط شورای ارزشیابی هنرمندان نائل شد. او هم اکنون در گروه موسیقی کامکارها فعالیت مستمر خود را ادامه می دهد.

از نكات مهم دیگر توجه كامكار جوان به موسیقی فولكلور كردستان بود. وی در این باره می‌گویند: " به همراه سایر برادران و خواهرم، قطعات و ملودیهای كردی را به صورت گوشی و بدون نت با هم تمرین می‌كردیم. آنقدر یك قطعه را گوش می‌كردیم و سپس روی آن تمرین می‌كردیم كه به اصطلاح ملودیها برایمان روان می‌شد. "

سودابه سالم همسر پشنگ کامکار است و او یکی از پیشگامان موسیقی کودک در ایران به شمار می رود، وی با همکلاسی خود در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران ازدواج کرده است. 
زن و شوهر هر دو سنتور نوازند و شاید به همین دلیل فرزندشان سیاوش هم با مهارت زیاد سنتور می نوازد. 

..................................
پشنگ کامکار یکی از بنیان گذاران گروه " شیدا " است. 
ازجمله آثار او می توان به :
* سه نوازی و تکنوازی سنتور
* گلگشت
* به یاد صبا
* بارانه (تکنوازی)
* فراق
* تکنوازی سنتور در ماهور و راست پنجگاه 
* گل به دامن
 اشاره کرد.

او آثار مکتوبی چون :
* شیوۀ سنتور نوازی
* ردیف میرزا عبدالله برای سنتور
* موج
* گلنار
* یادگاران
* سپیده 
* هزاردستان 
را به دست انتشار سپرده است.

پشنگ در کنار تدریس در های خصوصی به تدریس در دانشکدۀ هنر و معماری دانشگاه آزاد و تدریس و عضویت در هیِِات ژوری دانشکدۀ موسیقی کرج نیز مشغول است. 
سابقه تدریس ساز سنتور این نوازنده به بیش از سی سال می رسد.


منبع : وبلاگ نیستان


خرید و فروش اجناس دست دوم - اتومبیل و خودروی دست دوم، ماشین دست دوم، کتاب دست دوم، و لوازم منزل دست دوم

خبرهای ایرانیان خارج از کشور - مشاغل ایرانیان خارج
« آگهی ها »
خدمات تحصیلی میر
خدمات تحصیلی - پذیرش دانشجویی و اطلاعات مفید برای دانشجویان ایرانی در مالزی
NazIran.com
وبگاه سرگرمی - کلیپ روز، آهنگ و ترانه های ایرانی، لطیفه، طالع بینی و غیره