نام: سید حسین طاهر زاده

گرامیداشت سیدحسین طاهرزاده
به مناسبت پنجاه و دومین سالگرد درگذشت او .

صحبت از طاهرزاده است عندلیبی از تبار خوانندگان اصفهان. سید حسین طاهرزاده به سال 1261 در اصفهان به دنیا آمد . پدرش سید طاهر تویسرکانی از نجیب زادگان همدان بود که در عنفوان جوانی به قصد تحصیل به شهر اصفهان عزیمت کرد.وی که مردی فاضل بود 2 فرزند خود یعنی سید محمدعلی (ملقب به طاهرپور : پدر آسید محمد طاهرپور) و سیدحسین را درس آواز میداد[1]. حسین هم گاه گاه آموخته های خود را در حاشیه زنده رود تمرین میکرد و مکرر مورد مهر صاحبان ذوق قرار میگرفت.
حوالی سال 1278 برای مشق هنر به تهران میرود در همان اوان با حسام السلطنه مراد که از طایفه صدری[2] اصفهان است برخورد میکند و چون آن از مردان با نفوذ بود طاهرزاده هم با سایر اهالی ادب و هنر آشنا میگردد.
حسین خان طاهرزاده در جوانی به سلک صفائیان میپیوندد و با ارکستر انجمن صفایی به سرپرستی ظهیرالدوله به همکاری و همدلی میپردازد . اینجا بود که او با درویش خان آشنا میگردد و این آشنایی به دوستی دیرینه می انجامد.
شهرت طاهرزاده را بیشتر مرهون صفحه ای است که در لندن به همراه درویش خان ، اکبر خان (نوازنده فلوت ) حسین خان هنگ آفرین ( نوازنده ویولون) مشیر همایون شهردار ( پیانو ) و باقر خان ( کمانچه) خوانده است .
از شناسه های صدای سید حسین میبایست به تحریر های منسجم و سنجیده او اشاره کرد.
سرانجام سیدحسین طاهرزاده به تاریخ 12/شهریور/1334 درگذشت و در گورستان ظهیر الدوله در کنار هم سلکان خویش به خاک سپرده شد .
سالک اصفهانی در فراغ وی گفته است :
بلبل از فراغ روی گل سر برون نکرد گل چو عاشقان ز غم بر تن جامه بر درید
--------------------------------------------------------------------------------

1ـ درست متناقض با سرگذشت طاهرزاده در" کتاب مردان موسیقی سنتی ایران و نوین ایران" که وی را بدون بهره از صدای پدر معرفی کرده است .
2 ـ لازم به توضیح است که گوشه صدری در آواز افشاری را شخصی از این طایفه بنام "صدرالمحدثین" میخوانده است و استاد صبا آنرا به نت درآورده و در ردیف خود به همین نام ثبت کرده است . در ردیف قدیم موسیقی اصفهان بدان گوشه نحوی میگویند و آنرا در آواز های ابوعطا و دشتی هم اجرا می کنند.


خرید و فروش اجناس دست دوم - اتومبیل و خودروی دست دوم، ماشین دست دوم، کتاب دست دوم، و لوازم منزل دست دوم

خبرهای ایرانیان خارج از کشور - مشاغل ایرانیان خارج
« آگهی ها »
خدمات تحصیلی میر
خدمات تحصیلی - پذیرش دانشجویی و اطلاعات مفید برای دانشجویان ایرانی در مالزی
NazIran.com
وبگاه سرگرمی - کلیپ روز، آهنگ و ترانه های ایرانی، لطیفه، طالع بینی و غیره