نام: امین الله رشیدی

تاریخ تولد : اردیبهشت ۱۳۰۴
محل تولد : شهرستان كاشان
..................................
نخستین خواننده ایرانی آشنا با خط بین المللی موسیقی (نوت) هنر آموخته در كلاسهای رایگان شبانه هنرستان موسیقی ایران ، ساختمان قبلی تالار رودكی در سالهای 1326 تا 1328 شمسی نزد استادان موسی خوان معروفی و دكتر مهدی فروغ و پیش از این تاریخ فراگیری مقدمات تار نوازی نزد آقایان حسن نقشپور و مسعود معارفی و نیز آموزش خط و نقاشی در مدت تحصیل در دبستان شاهپور و دبیرستان پهلوی كاشان از استاد علی اكبر صناعتی و بعد از تحصیلات ادامه آموزش نقاشی در كاشان نزد آقایان محمود دبیر الصنایع و نقشپور نام برده تا رسیدن به مرحله طراحی.

آهنگ سازی و خوانندگی رشیدی در رادیو تهران-ایران-از سال 1327 شمسی آغاز و تا پایان سال 1344 به طور مداوم و مستمر ادامه داشته و در ظرف این مدت بیش از 120 آهنگ ساخته و با همكاری نوازندگان هنرمند ،آقایان حبیب الله بدیعی ، پرویز یاحقی، همایون خرم، عباس شاپوری، انوشیروان روحانی، رضا یاوری و جمعی از عزیزهنرمندان در رادیو اجرا نموده است. 


او غیر از آهنگ هایی كه خود ساخته است ،تعدادی آهنگ (ترانه) از دیگر اساتید موسیقی ایران همچون آقایان موسی معروفی ،حسین یا حقی،علی تجویدی،همایون خرم،شاپور نیاكان،عباس زندی و دیگران را نیز به طور زنده و مستقیم در رادیو خوانده است. 

در حدود نیمی از آهنگ های یاد شده در سالهای قبل از 1334،یعنی پیش از رسیدن ظبط صوت به ایران در رادیو اجرا شده و بدین جهت اثری از آنها برجای نمانده است.اما بخشی از نیم دیگر آن آثار از سال 1378 تا این زمان در 5 كاست و cd بنامهای (عطرگیسو)و(من عشقم)و(افسونگر)و(دلم تنگ است،چاوشی)با ... از قطعه (چاووشی)سروده مهدی اخوان ثالث و چشم شب محتوی 50 آهنگ – ترانه و آواز - در ایران منتشر شده است- و دو كاست بنامهای (شهر افسانه ها )و(زمستان) در سال آینده انتشار خواهد یافت.

اشعار ترانه های یاد شده را شاعران و ترانه سرایان مشهور ارجمند ایران ،آقایان ابوالقاسم حالت ، رهی معیری ، فریدون مشیری ، مهرداد اوستا ، تورج نگهبان ، بیژن ترقی ، دكتر مهدی حمیدی شیرازی ، عبداله الفت ، پرویز وكیلی و ... سروده اند.

رشیدی آهنگهای بسیاری نیز روی اشعار شاعران نو پرداز ،آقایان مهدی اخوان ثالث،نادر نادر پور،فریدون مشیری، نیما یوشیج ،منچهر آتشی،نصرت رحمانی و دیگران ساخته كه فقط یكی از آنها –زمستان-سروده مهدی اخوان ثالث برای اولین بار در سال 1348 بوسیله اركستر یزرگ رادیو ایران بخوانندگی خانم پروین و تنظیم سیروس شهردار اجرا و پخش شده و امید است درآینده بقیه آن آهنگها بوسیله خود رشیدی یا دیگر خوانندگان اجرا گردد. 
..................................
شغل اصلی رشیدی سردفتری اسناد رسمی بوده است.او دارای دو فرزند دختر و پسر بنامهای افسانه و صباح است كه دارای ذوق موسیقی هستند.رشیدی در نویسندگی و شاعری نیز دستی دارد . اشعار بعضی از ترانه هایش را منجمله (دریا)خود ساخته است.سفرنامه ای از او بنام (از كاشان تا كاناری،جزائر قناری)محتوی گزارش سفرهای متعدد او به كشورهای اروپا تا جزائر قناری با چاشنی طنز و انتقاد و شعر و موسیقی در سال 1372 توسط انتشارات سنائی تهران و دومین كتابش بنام (خاطره ها و نغمه ها-عطر گیسو ) محتوی بخشی از نیم قرن خاطرات رادیویی هنری و یادداشتهای ادبی،اجتماعی و سیاسی و مطالبی نو و ناگفته در ارتباط با هنر مندان موسیقی و نویسندگان و شاعران معروف ایران با چاپی نفیس در 650 صفحه و 260 تصویر از آنان بوسیله انتشارات عطایی تهران درمعرض نظر و مطالعه علاقمندان به هنر و ادبیات قرار گرفته است.

این كتاب با ادای احترام به فرهیختگان جهان موسیقی –بعنوان مقدمه- شروع و با اتو بیو گرافی نویسنده به شیوه ای خاص ،ابتكاری،طنز آمیز و محاكمه مانند ادامه یافت وبا گزارشات ویژه ای در دودهه 30 و 40 در رادیو ایران در مورد هنر مندان ،ظهور برنامه (گلها) و شان نزول آن ،انجاك سه كدتای هنری در رادیو ایران و همچنین گزارشی مفصل و پرهیجان در مورد مسابقه و جدال بین مدعیان شعر نو و كهن در نیم قرن اخیر ،كارنامه مطبوعات در سالهای 1340 تا 1350 .

یاد داشتهایی در باره دكتر محمد مصدق ،اسرار..محمد مسعود مدیر روزنامه مردامروز و مطالب متنوع دیگری در هر زمینه در این كتاب منتشر شده و سرانجام با نوت ها و اشعار 38 آهنگ –ترانه-در كاست های نامبرده پایان می گیرد.

با نظری گذرا بر مطالب خاطره ها و نغمه ها چنین بر می آید كه این هنر مند كاشانی در اكثر هنرهای رایج زمان كم و بیش دستی داشته و نمونه هایی از آن هنرها در این كتاب منعكس شده است و میتوان گفت كه چاپ كتابی با این فرم و محتوی ،آنهم از طرف یك هنرمند اهل موسیقی ،كم سابقه و این ،نمایانگر دلبستگی و علاقه شدید مولف بموسیقی و ادبیات ایران و سایر هنرهاست و از نظری دیگر ساده نویسی ،صداقت ،حقگوئی و بت شكنی نیز وجه مناسب (خاطره ها و نغمه ها)است.

كتاب نامبرده دو شاخه دیگر نیز دارد .اولی دلبستگی عمیق نویسنده به زادگاه خود ،شهر كاشان است كه در سرتاسر كتاب بمناسبتهایی خاص از ضرب المثلها ،خاطرات مربوط به هنرمندان مشهور كاشانی الاصل نام میبرد و دومین ،ارادت مخصوصی است كه مولف نسبت به نویسندگان و محققین ارجمند ایران ،امثال پروفسور فضل الله رضا ،دكتر شفیعی كدكنی،مهدی اخوان ثالث ،نجف دریابندری و بالاخص دكتر باستانی پاریزی دارد كه در موارد بسیار در جهت تایید نظرات خود از نوشته های ایشان مدد میگیرد.

جلد دوم کتاب خاطره ها و نغمه ها در 700 صفحه تخت عنوان "تا مرزهای بی سرانجامی"در مرحله حروف چینی است و امید است که تا چند ماه دیگر چاپ و منتشر گردد. 


برای دیدن وب سایت رسمی امین الله رشیدی ،اینجا کلیک کنید .

منبع : وب سایت رسمی امین الله رشیدی


خرید و فروش اجناس دست دوم - اتومبیل و خودروی دست دوم، ماشین دست دوم، کتاب دست دوم، و لوازم منزل دست دوم

خبرهای ایرانیان خارج از کشور - مشاغل ایرانیان خارج
« آگهی ها »
خدمات تحصیلی میر
خدمات تحصیلی - پذیرش دانشجویی و اطلاعات مفید برای دانشجویان ایرانی در مالزی
NazIran.com
وبگاه سرگرمی - کلیپ روز، آهنگ و ترانه های ایرانی، لطیفه، طالع بینی و غیره