نام: کلنل علینقی وزیری

کلنل علینقی وزیری در سال 1266 در تهران تولد یافت . پدرش موسی خان میرپنج افسر نظام بود و مادرش از اولین زنانی بود که مدرسه دخترانه باز کرده بود. وزیری مقدمات موسیقی را نزد حسینعلی خان آموخت و چون فردی نظامی هم بود در نظام با خط نت آشنا شد. او تکنیک و ردیف موسیقی در نزد درویش خان ، آقا حسینقلی و میرزا عبدالله فرا گرفت و ردیف های میرزا و آقا حسینقلی را به خط نت آورد.
کلنل وزیری در سال 1297 به فرانسه و سپس آلمان رفت و درآنجا به تحصیل علوم موسیقی غرب و شیوه صحیح نوازندگی ویولون پرداخت و در سال 1302 به ایران بازگشت و هنرستان عالی موسیقی را دایر کرد و هنرمندانی چون صبا ، خالقی ، معروفی ، سنجری ، ایرانپور و ... را با اصول صحیح موسیقی تربیت کرد. از دیگر فعالیت های کلنل بایستی به تاسیس کلوب موزیکال اشاره کرد . اعضای کلوب با پرداخت ماهی 2 تومان دوشنبه شب ها به کلوب می آمدند و از برنامه های موسیقی آن که اجرای ارکستر و و تارتنهای وزیری بود لذت می بردند. اعضای تشکیل دهنده کلوب عبارت بودند از : صمصام الملک بیات ، منوچهر و سلیمان سپانلو ، حسینقلی قزل ایاق ، محمد و حسین و عباس حجازی ،حسنعلی وزیری ، علیمحمد حیدریان ، و ابولحسن صدیقی . هدف وزیری از تشکیل کلوب شناساندن موسیقی و شناساندن هنر بود.
علینقی وزیری از اعضای تشکیل دهنده انجمن موسیقی ملی بود و ریاست انجمن را هم خود به عهده داشت ، وی پس از کناره گیری از این سمت فعالیت خویش را بیشتر معطوف به کلاس های دانشگاه تهران و درس زیبا شناسی در هنر و طبیعت کرد.
از آهنگ های وزیری میتوان به بندباز ، دخترک ژولیده ، ژیمناستیک موزیکال و آهنگ های با کلام : کنار گلزار ، دل زار ، سرود مهر ایران ، بهار ، بنده عشق ، جور فلک و چند اپرت مانند : اپرت گلرخ (منقل و وافور ) و ... اشاره کرد.غالباً اشعار این آثار از سعدی ، حافظ ، دکتر گل گلاب حیدر علی کمالی و ... میباشد.
آثار چاپ شده وزیری عبارتند از :
1- دستور تار
2- در عالم موسیقی و صنعت
3- دستور ویولون
4- موسیقی نظری
5- دستور جدید تار
6- سرود مدارس
7- پندهای سعدی
8- زیباشناسی
9- زیباشناسی تحلیلی
10 - تاریخ هنرهای مصور
11- صنایع مستظرفه
12- صنعت ، مصنوع ، صانع
13 - هارمونی در موسیقی ایران
14- فواصل هارمونی
15- موسیقی ایران
16- هنرنمایش
17- اصلاحات ادبی در باب قافیه
18- ذوق
کلنل علینقی وزیری کسی که بیش از 60 سال برای هنر این مرز و بوم تلاش کرد و اگر تلاش های دلسوزانه او نبود شاید موسیقی ایران را عمر و بقایی نبود در مهرماه 1358 در تنهایی بدرود حیات گفت.
یادش گرامی و روانش شاد
محمود سیدهندی 6/8/86


خرید و فروش اجناس دست دوم - اتومبیل و خودروی دست دوم، ماشین دست دوم، کتاب دست دوم، و لوازم منزل دست دوم

خبرهای ایرانیان خارج از کشور - مشاغل ایرانیان خارج
« آگهی ها »
خدمات تحصیلی میر
خدمات تحصیلی - پذیرش دانشجویی و اطلاعات مفید برای دانشجویان ایرانی در مالزی
NazIran.com
وبگاه سرگرمی - کلیپ روز، آهنگ و ترانه های ایرانی، لطیفه، طالع بینی و غیره