نام: شهرداد روحانی

نام و نام خانوادگی : شهرداد ( شهداد ) روحانی 
تاریخ تولد : 1318 
محل تولد : رشت

..............................
پدرش از لحظه تولد، وي را تحت مراقبت خود قرار داد و هر وقت که ساز را به دست مي گرفت آهنگ ملايم و مشهور "لالايي " را براي او در کنار گهواره اش مي نواخت و در واقع مي توان گفت که شهرداد از زمان شيرخوارگي گوشش با نواي موسيقي آشنا مي شود.
انوشیروان روحاني، براي فرزندان ديگر خود، به نامهاي : اردشير، شهريار روحاني نيز علاوه بر اين که پدري مهربان و دلسوز، معلّمي سخت گير نيز بود.

..............................
شهرداد روحانی در سن ۱۰ سالگی به دلیل علاقه سرشار و تشویق پدر (انوشیروان روحانی) به هنرستان موسیقی ملی ایران وارد شد و در کنار یادگیری ویلن بطور خصوصی آهنگسازی را نزد اساتیدی مثل آقایان حسین دهلوی، فرهاد فخرالدینی، مصطفی پورتراب، ابراهیم رویین فر و دکتر محمدتقی مسعودیه فرا گرفت .

وی پس از اتمام هنرستان برای ادامه تحصیل به آکادمی موسیقی وین در اتریش رفت و در رشته رهبری ارکستر و آهنگسازی فارغ التحصیل شد و در کنار آن لیسانس سازهای ضربی را نیز دریافت کرد.

ضمنا آهنگسازی و آرانژمان موسیقی جاز را در کنسرواتوار وین فرا گرفت و هم اکنون عضو انجمن آهنگسازان بین المللی می باشد.

در زمان دانشجویی بسیاری از کارهای وی با رهبری خودش اجرا و از رادیو دولتی وین نیز پخش شد. پس از تحصیلات در وین برای ادامه تحصیل به دانشگاه U.C.L.A آمریکا رفت و در رشته رهبری ارکستر و آهنگسازی فیلم ادامه تحصیل داد و همزمان به مدت ۱ سال به عنوان دستیار رهبر ارکستر سمفونیک COTA و بعد از 5 سال به عنوان مدیر و رهبر دائم این ارکستر فعالیت کرد که شامل تعداد زیادی کنسرت می باشد.

از کارهای معروف دیگر وی ساختن موسیقی افتتاحیه و آرم رسمی بازیهای آسیایی به سفارش دولت تایلند و کمیته المپیک آسیایی (که در دسامبر۱۹۹۸ در تایلند برگزار شد) میباشد که این اثر با ارکستر سمفونیک بانکوک به همراه ۲۰۰ نفر کر اجرا شده است.وی به دعوت ارکستر فیلارمونیک زاگرب که یکی از قدیمی ترین ارکستر سمفونیک های دنیا است-اجرا و رهبری کرد که در آن موسیقی فیلم از دهه های ۱۹۳۰ تا ۱۹۵۰ از آهنگسازان اروپایی اجرا شد.یکی دیگر از برنامه های موفق وی اجرای کنسرت یانی در آکروپلیس یونان بود(که در ایران بنام کنسرت سرزمین مادری پخش شد) که همه قطعات اجرا شده را شهرداد روحانی برای ارکستر تنظیم و رهبری نموده و خود اجرا کننده ویلن در یکی از آهنگ های این کنسرت بوده است.


ارکستر هایی که وی به عنوان رهبر میهمان با آنها همکاری داشته است عبارتند از : 
* ارکستر سمفونیک لندن 
* ارکستر رویال فیلارمونیک 
* اسلواک فیلارمونیک 
* کالرادو سمفونی
* نیو جرسی سمفونی
* مینه سوتا سمفونی 
* سان دیا گو سمفونی 
* ایندیا نا پولیس سمفونی 
* سمفونی فیل هارمونیک زاگرب
*  سمفونی جوانان آمریکا
   و ارکستر های دیگر


شهرداد روحانی CD های کلاسیک متعددی نظیر موسیقی باله چایکوفسکی ، با همکاری سمفونی رادیو اسلواک برای دیسکاور کخ اینترنشنال (به انگلیسی: Discover/Koch International ) تهیه نموده است.

..............................
جوایز :
بورسیه A.K.M. Scholarship، وین، اتریش
بورسیه ASCAP Scholarship ، لس آنجلس، کالیفرنیا
جائزه پیکانس تایلند، به سال ۱۹۹۹ 


در اینجا می توانید آهنگهای زیبا و شنیدنی از شهرداد روحانی را دانلود کنید.

منبع : سایت گلهای رنگارنگ


خرید و فروش اجناس دست دوم - اتومبیل و خودروی دست دوم، ماشین دست دوم، کتاب دست دوم، و لوازم منزل دست دوم

خبرهای ایرانیان خارج از کشور - مشاغل ایرانیان خارج
« آگهی ها »
خدمات تحصیلی میر
خدمات تحصیلی - پذیرش دانشجویی و اطلاعات مفید برای دانشجویان ایرانی در مالزی
NazIran.com
وبگاه سرگرمی - کلیپ روز، آهنگ و ترانه های ایرانی، لطیفه، طالع بینی و غیره