نام: نقد فیلم یک اشتباه کوچولو با وجود روزمرگی های زندگی و خستگی ناشی از آن و نشان دادن فیلم های جدی و درام در صدا و سیما كه اكثرا به مشكلات جامعه و جوانان می پردازد، فیلم سازان به فكر ساختن فیلم های كمدی افتاده اند، آن هم برای مردمی كه بسیار سخت می خندند. بینندگانی كه فرق فیلم كمدی خوب و بد راخیلی خوب می فهمند و فرق لودگی را با طنز واقعی تشخیص می دهند. چند سالی است كه فیلم های كمدی بسیاری چه در تلویزیون و چه در سینما می بینیم با گروهی از بازیگران ثابت كه حكم یك تیم را پیدا كرده اند.

فیلم هایی كه می خواهندبرای فروش بالای خود به هر طریقی بیننده را بخندانند فارغ از داشتن كیفیت بالا، موضوع خوب و تازه و بازیگرانی جدید.فروش بالای برخی از این فیلم ها به هردلیلی در سال های اخیر، تهیه كنندگان را به تلاش برای ساختن یك فیلم كمدی با حضور برخی از چهره های مطرح این ژانر وادار كرده است كه رقم بالای تولید این گونه فیلم ها در این سال ها موید همین نكته است.«یك اشتباه كوچولو » به كارگردانی محسن دامادی یكی از كمدی هایی است كه از اواسط شهریور به روی پرده سینماهارفته است. این فیلم پس از سالها حضورمحسن دامادی به عنوان فیلمنامه نویس و كارگردان فیلم های تلویزیونی، نخستین تجربه فیلمسازی وی محسوب می شود.

درون مایه فیلم همان طور كه از اسم آن پیداست حول یك اشتباه می چرخد فیلم ماجرای مردی است كه با دایركردن یك بنگاه ازدواج سعی در آشنا كردن زوج هایی دارد كه از نظر شخصیتی به هم نزدیك باشند اما در طی انجام این كار دچار اشتباهی می شود كه باعث آشنا شدن دو فرد تحصیل كرده با آدم هایی خلافكار وبا سطح فرهنگی پایین می شود...دامادی در این فیلم سوژه تكراری جابه جایی دو نفراز دو سطح اجتماعی مختلف را با یكدیگر و قرار گرفتن آنها در دو موقعیت متفاوت را دستمایه كار خود قرار داده است. موضوعی كه در فیلم های كمدی بسیار آن را دیده ایم وحركت جدیدی نیست. یكی ار نقاط ضعفی كه در اكثر فیلم های كمدی می بینیم پیش بینی نتیجه فیلم از همان ابتداست در این فیلم هم از همان ۲۰دقیقه اول فیلم، آخر آن قابل پیش بینی است. با وجود موضوعی نه چندان جدید، وجود بازیگرانی چون امین حیایی، محمدرضا شریفی نیا، مریلا زارعی، شیلا خداداد، و... باعث جذابیت نسبی كار شده مخصوصا بازی مریلا زارعی كه به نظر می رسد با همیشه متفاوت است و بسیار مناسب یك فیلم كمدی اما امین حیایی یكی از همان بازی های تكراری را داشته است كه تابه حال از او بسیار دیده ایم. 

نقش یك مرد تحصیل كرده و در عین حال دست و پا چلفتی. بازیگر دیگر فیلم، شیلا خداداد نیز كه اكثرا نقش های مثبت را ایفا می كند در این فیلم نقش یك دختر خلافكار را دارد اما به نظر می رسد كه او با این نقش دچار تعارض است چرا كه در طول فیلم گاهی نوع بازی او عوض می شود انگار كه این نوع نقش درون او جا نیفتاده است. محمدرضا شریفی نیا هم تقریبا نقشی مشابه مابقی فیلم های كمدی اش ایفا كرده است.شوخی های سطحی و نخ نما شده در این فیلم به كرات دیده می شود.شوخی هایی كه دیگر هیچ كس را نمی خنداند.شخصیت های محدود و لوكیشن های محدود و ضعف كارگردانی كه با توجه به حضور شریفی نیا – كه بودنش به معنی عدم استقلال كارگردان های جوان است- طبیعی است این فیلم را در حد یك اثر نازل پیش برده است.به هر حال وقتی شرایط و امكانات برای ساختن فیلم های قوی، جذاب و ماندگار فراهم نیست، باید فیلم هایی چون « یك اشتباه كوچولو» را تحمل كنیم به امید اینكه شاید شرایط تغییر كند. 


منبع : آفتاب به نقل از تهران امروز

خرید و فروش اجناس دست دوم - اتومبیل و خودروی دست دوم، ماشین دست دوم، کتاب دست دوم، و لوازم منزل دست دوم

خبرهای ایرانیان خارج از کشور - مشاغل ایرانیان خارج
« آگهی ها »
خدمات تحصیلی میر
خدمات تحصیلی - پذیرش دانشجویی و اطلاعات مفید برای دانشجویان ایرانی در مالزی
NazIran.com
وبگاه سرگرمی - کلیپ روز، آهنگ و ترانه های ایرانی، لطیفه، طالع بینی و غیره