نام: سگ سفید

نویسنده : رومن گاری
مترجم : سیلویا بجانیان
................................................
گروه مخاطبان : جوان و بزرگ‌سال
شمار‌گان : ۲۵۰۰ نسخه
نوبت چاپ : اول / ۸۱
تعداد صفحات : ۲۲۰ صفحه 
قطع : رقعی
شابک : ۸-۰۳-۷۳۸۰-۹۶۴
................................................
مروری بر کتاب :
سگ سفید، روایتی مستندگونه از آمریکای بعدِ از مرگِ مارتین لوتر کینگ است. زمانی که رومن گاریِ نویسنده، به عنوانِ کاردار فرهنگی یا چیزی شبیه به این، از طرف کشورش فرانسه، عازم ایالات متحده می‌شود. فضای ملتهب آمریکای آن سال‌ها، مایه‌های داستانی کم ندارد. خب، وقتی کسی مثل رومن گاری توی همچین فضایی باشد، جز «نوشتن» انتظاری از او نمی‌رود.

رومن گاری در سگ سفید، داستانِ خالص نمی‌نویسد. او در حقیقت، راویِ اتفاقاتِ روزمرهٔ زندگی‌اش در آمریکا است. داستانِ محوری، مربوط به سگی است که خویِ سیاه‌ستیزی دارد و به هر سیاهی حمله می‌کند. این خو، برآمده از تربیتی‌ست که سفید پوستان بر آن سگ اعمال کرده‌اند.

حدس می‌زنید چنین سگی، در آتشِ خشم‌ و نفرت‌های میانِ سیاهان و سفیدپوستان آمریکا، چه سرانجامی دارد؟ آن هم در شرایطی که اغلب سیاه‌پوستان، آرزوی نبرد و پیروزی را در سر دارند و در آمریکا، آرزوهای‌شان را پرواز می‌دهند! این گرهٔ دوست‌داشتنیِ کتابِ سگ سفید است. کتابی که نه رمانِ خالص است و نه مستندِ خالص.

سگ سفید را سال‌ها قبل، انتشارات امیرکبیر با ترجمهٔ سروش حبیبی چاپ کرده است. این‌که بعد از سال ۱۳۵۲، این اثر را تجدیدچاپ کرده یا نه، نمی‌دانم. اما، بعدها نشر مس، همین اثر را -البته با حذف بخش‌هایی از آن- و با ترجمهٔ سیلویا بجانیان روانهٔ بازار کرد. از سال ۸۱ که نشر مس این اثر را چاپ کرده، دیگر چاپی از آن به بازار نیامده. دلیلش را نمی‌دانم، اما شنیده‌ام که ممنوع شده.

اگر هیچ حُسنی در سگِ سفید نباشد، دست‌کم روایتی است از یک فرهنگ و جامعه. روایتی که به من و شمای مخاطب تصویرِ مستند و نزدیک به واقعی نشان می‌دهد. روایت کتاب کاملاً داستانی‌ست اما گاری در این اثر، خودش را می‌نویسد. به همین دلیل، سگ سفید پر است از نظریه‌ها و دیدگاه‌های نویسنده. 
................................................
قسمت های زیبایی از كتاب :
* انچه سفیدها و سیاه ها کم دارند رنج مشترک است
* وقتی انسان کتابی در مورد مثلاً سیاهی های جنگ می نویسد ، سیاهی ها را از بین نمی برد بلکه خود را از وحشت آنها خلاص می کند .....
* قدیمی ترین یگانگی عالم ، یگانگی مرگ است . یگانگی مردانی که با هم می کشند یا کشته می شوند .
* خانه ای مشتعل است اما کسی کاری به کار آن ندارد . به عکس در پنجاه قدمی ، مردم جلو ویترین مغازه ای جمع شده اند و سوختن خانه ای را روی صفحه تلویزیون تماشا می کنند . واقعیت در دو قدمی آنهاست اما ترجیح می دهند که آن را روی صفحه تلویزیون تماشا کنند . آخر این یکی که برای نشان دادن انتاب شده است حتماً دیدنی تر از خانه ای است که در نزدیکی شان می سوزد .
* تمدن تصویری به اوج قدرت خود رسیده است
* دیر یا زود جوان ها شروع خواهند کرد با جامعه همان معامله ای را بکنند که پیکاسو با واقعیت کرده است . یعنی آن را تکه تکه کنند ....
* قرن ها بردگی است که بر آنها سنگینی می کند . البته صحبت از سیاه ها نیست . منظورم بردگی سفید است . دو قرن است که اینها اسیر افکاری هستند که به آنها تحمیل شده است .
* باید به اعتماد داشتن به مردم ادامه داد . زیرا چندان مهم نیست که فریبتان بدهند ، به شما خیانت کنند یا مسخره تان کنند . مهم ان است که هم چنان به آنها اعتماد کنید .
* در سراسر طول تاریخ بشر ، هرگاه ماهیت اصلی مسئله از حماقت مایه می گرفته ، تیزهوشی هرگز قادر به درمان دردی نبوده است . 
منابع :
وبلاگ معرفی کتاب
خانه کتاب آشا


خرید و فروش اجناس دست دوم - اتومبیل و خودروی دست دوم، ماشین دست دوم، کتاب دست دوم، و لوازم منزل دست دوم

خبرهای ایرانیان خارج از کشور - مشاغل ایرانیان خارج
« آگهی ها »
خدمات تحصیلی میر
خدمات تحصیلی - پذیرش دانشجویی و اطلاعات مفید برای دانشجویان ایرانی در مالزی
NazIran.com
وبگاه سرگرمی - کلیپ روز، آهنگ و ترانه های ایرانی، لطیفه، طالع بینی و غیره