نام: علیرضا خمسه

تاریخ تولد : ۹ بهمن ۱۳۳۱
محل تولد : تهران
...............................
او فارغ التحصیل رشته روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی است .
او كارشناس رسمی امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدرس رشته بازیگری در دانشگاه های مختلف و مراكز آموزش سینمایی از جمله : دانشگاه تهران ، دانشگاه سینما و تئاتر، مركز آموزش عالی سینمایی سوره تهران و اصفهان می باشد.
خمسه مؤسس آموزشگاه بازیگری كودكان و نوجوانان با نام " مكتب سینما " در سال 1378 نیز می باشد.
...............................
وی از سال 1354 با گروه تئاتر " پیاده "، كار صحنه را بصورت حرفه ای آغاز كرد .
در سال 1357 به فرانسه رفت و یك سال و نیم در مدرسه ون سن ، آتلیه اگوستوبوال و آتلیه سیته یونیور سیته پاریس ، دروه های مربوط به پانتومیم ، حركات بدنی و بازیگری را فرا گرفت . 
سال 59 به ایران بازگشت و در سال 60 برای اولین بار مقابل دوربین سینما رفت و در فیلم " مرگ یزدگرد " بازی كرد .

نوع خطوط چهره خمسه و تسلط او بر حركات صورت ( میمیك ) و نرمی ای كه در حركات بدن او وجود دارد ، از همان ابتدای ورود او به حیطه بازیگری ، توجه كارگردان های كمدی ساز را به خود جلب كرد و بعد از فیلم جدی " مرگ یزدگرد " برنامه سازان تلویزیون سراغ او رفتند و در برنامه هایی مانند " نوروزنامه " ، " هوشی و موشی " ، " بورزید و بخندید " ، " حواستو جمع كن " و " نگاه سوم " با اجرای قطعات نمایشی طنز در بین مخاطبان تلویزیون جایگاه ویژه ای پیدا كرد .

در سال 67 ، خمسه در فیلم پرفروش " روز باشكوه " ساخته كیانوش عیاری در كنار " علی نصیریان " و " ایرج طهماسب " و " گوهر خیراندیش " بازی كرد . هر چند این فیلم از سوی تماشاگران با اقبال خوبی روبه رو شد اما بازی در مجموعه تلویزیونی " هوشیار و بیدار " كه سال 67 از تلویزیون پخش شد ، خمسه را بین مخاطبان عام و خاص كوچك و بزرگ به شهرت خاصی رساند و او را محبوب همه كرد .

در سال 67 كه كیومرث پوراحمد فیلم خوب " لنگرگاه " را ساخت ، خمسه در نقشی كاملا متفاوت در آن ظاهر شد . او در این فیلم ، نقش " حمزه " را بازی می كرد كه در یك مسافرخانه در شهربندرعباس كار می كرد و پناهگاه دونوجوانی شده بود كه از تهران گریخته و به بندرعباس رفته بودند . نوع بازی و بیان لهجه خمسه ، او را به یكی از دوست داشتنی ترین شخصیت های فیلم تبدیل كرد . سال 69 با بازی در فیلم " آپارتمان شماره 13 " به كارگردانی یدالله صمدی در كنار زنده یاد " جمشید اسماعیل خانی " صفحه جدیدی در بازی كمدی او گشوده شد . در این فیلم ، خمسه صاحب آپارتمانی در تهران بود كه برای فروش آن از كرمان به تهران آمد . او با بیان خوب لهجه كرمانی و بازی روان خود توانست جایزه بهترین بازی را از جشنواره پیونگ یانگ كره شمالی در سال 1992 از آن خود كند . این فیلم جشنواره نامزد 7 سیمرغ بود و برنده 2 سیمرغ نیز شد .

در سال 72 ابوالحسن داوودی فیلم متفاوت و كمدی " من زمین را دوست دارم " را ساخت . در این فیلم ، خمسه نقش مردی فضایی را با گریمی كاملا متفاوت بازی كرد . بازی خوب خمسه و تروكاژهای تصویری این فیلم " من زمین را دوست دارم " را با اقبال خوبی از سوی تماشاگران روبرو كرد .
در همین سال حسن هدایت فیلم " چشم شیطان " را با ژانری حادثه ای و كاملا متفاوت از دیگری كارهای خمسه مقابل دوربین برد و نقش اول آن را به خمسه داد . در این فیلم ، بازی پرتنش و فعال او را كاندیدای بهترین بازیگر نقش اول مرد در سال 72 و دوازدهمین فیلم فجر كرد . " چشم شیطان " از این دوره جشنواره نامزد دریافت 5 سیمرغ و برنده 3 سیمرغ شد . 

در سال 76 ، خمسه مجموعه " بشین ، پاشو ، بخند " را برای گروه كودك و نوجوان شبكه اول ساخت . در این مجموعه ، مورد استقبال خانواده ها و كودكان قرار گرفت . 
سالهای بعد ، خمسه بدون حضور در سینما ، در مجموعه تلویزیونی " میگی نه نگاه كن " بازی كرد و در بخشهای مختلف ، توانایی های خود را به نمایش گذاشت . 

او در سال 1382 با اجرای منحصربفردش در برنامه زنده تلویزیونی " جمعه تعطیل نیست " و اجرای مراسم اختتامیه هفتمن جشن خانه سینما - شهریور 1382 - و بیست دومین جشنواره فیلم فجر - بهمن 1382 - نشان داد که در امر اجرا یک استاد به تمام معناست.
...............................
فیلم شناسی :
دستیار كارگردان :
۱ - طاهر (۱۳۵۲)
۲ - گریز از مرگ (۱۳۵۲)

بازیگردان :
۱ - ماه پیشونی (۱۳۷۴)

نویسنده :
۱ - معجزه خنده (۱۳۷۵)
۲ - بوی خوش زندگی (۱۳۷۳)
۳ - آپارتمان شماره 13 (۱۳۶۹)

بازنویسی فیلمنامه :
۱ - مأموریت آقای شادی (۱۳۷۱)
۲ - جیب برها به بهشت نمی روند (۱۳۷۰)

بازیگر :
۱ - بیست (۱۳۸۷)
۲ - میزاك (۱۳۸۷)
۳ - قاعده بازی (۱۳۸۵)
۴ - كلید ازدواج (۱۳۷۶)
۵ - مینا و غنچه (۱۳۷۵)
۶ - پاكباخته (۱۳۷۴)
۷ - ماه پیشونی (۱۳۷۴)
۸ - بوی خوش زندگی (۱۳۷۳)
۹ - مهریه بی بی (۱۳۷۳)
۱۰ - چشم شیطان (۱۳۷۲)
۱۱ - من زمین را دوست دارم (۱۳۷۲)
۱۲ - چهارشنبه عزیز (۱۳۷۱)
۱۳ - دلاوران كوچه دلگشا (۱۳۷۱)
۱۴ - مأموریت آقای شادی (۱۳۷۱)
۱۵ - جیب برها به بهشت نمی روند (۱۳۷۰)
۱۶ - دو نفر و نصفی (۱۳۷۰)
۱۷ - آپارتمان شماره 13 (۱۳۶۹)
۱۸ - زیر بامهای شهر (۱۳۶۸)
۱۹ - شكار خاموش (۱۳۶۸)
۲۰ - روز باشكوه (۱۳۶۷)
۲۱ - لنگرگاه (۱۳۶۷)
۲۲ - شاید وقتی دیگر (۱۳۶۶)
۲۳ - مرگ یزدگرد (۱۳۶۱)

حضور افتخاری :
۱ - یكی بود یكی نبود (۱۳۷۹)

دوبلاژ :
۱ - ماه پیشونی (۱۳۷۴) 
...............................
جوایز :
برنده جایزه بهترین بازیگر مرد از جشنواره پیونگ یانگ برای بازی در فیلم " آپارتمان شماره سیزده " (یدالله صمدی) در سال ١٣٧١
منبع : سوره سینما


خرید و فروش اجناس دست دوم - اتومبیل و خودروی دست دوم، ماشین دست دوم، کتاب دست دوم، و لوازم منزل دست دوم

خبرهای ایرانیان خارج از کشور - مشاغل ایرانیان خارج
« آگهی ها »
خدمات تحصیلی میر
خدمات تحصیلی - پذیرش دانشجویی و اطلاعات مفید برای دانشجویان ایرانی در مالزی
NazIran.com
وبگاه سرگرمی - کلیپ روز، آهنگ و ترانه های ایرانی، لطیفه، طالع بینی و غیره